• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

 • Start

Darmowy test antygenowy w laboratoriach i punktach wymazowych. Badanie bez skierowania

Autor: oprac. JJ • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia31 stycznia 2022 14:50

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia pracownicy laboratoriów i mobilnych punktów wymazowych od piątku, 28 stycznia, wykonują bezpłatne testy antygenowe w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Na badanie nie potrzeba skierowania. Ujemny wynik ważny jest 48 godzin.

Darmowy test antygenowy w laboratoriach i punktach wymazowych. Badanie bez skierowania
Test antygenowy można wykonać nieodpłatnie w punktach wymazowych i mobilnych. Fot. Shutterstock
 • Zainteresowani mogą wykonać bezpłatny test antygenowy w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań, które zgłosi się do ich wykonywania
 • Lista laboratoriów/punktów biorących udział w programie będzie sukcesywnie aktualizowana i udostępniana na stronie pacjent.gov.pl
 • Pacjent otrzymuje wynik testu za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP a jego pozytywny wynik oznacza, że kierowany jest na izolację domową, która trwa 10 dni

Bezpłatne testy antygenowe w laboratoriach i punktach mobilnych

- Minister Zdrowia informuje, że od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zainteresowane osoby będą mogły wykonać bezpłatny test antygenowy w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań, które zgłosi się do ich wykonywania  - napisano w komunikacie MZ.

Lista laboratoriów/punktów biorących udział w programie będzie sukcesywnie aktualizowana i udostępniana na stronie pacjent.gov.pl.

Minister Zdrowia informuje, że testy te mogą być przeprowadzane w warunkach przewidzianych do pobierania wymazów przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa:

 • osobom wykonującym testy,
 • osobom, którym są wykonywane testy,
 • osobom korzystającym z innych usług laboratorium/punktu
 • personelowi laboratorium/punktu;
 • wymogów umożliwiających niezakłócone i bezpieczne wykonywanie czynności
 • w innych pomieszczeniach laboratorium/punktu

Usługę sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie.

Informacje o wynikach testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 oraz informacje o osobie, której dotyczy badanie diagnostyczne, w tym informacje o numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą, w przypadku, gdy informacje te nie znajdują się w tym systemie, będą raportowane do systemu EWP.

Ile NFZ płaci za testy?

Koszt finansowania wykonania jednego testu antygenowego wynosi:

 • 35,83 zł (słownie: trzydzieści pięć złotych osiemdziesiąt trzy grosze),
 • 23,24 zł (słownie: dwadzieścia trzy złote dwadzieścia cztery grosze), w przypadku, gdy test antygenowy został dostarczony do laboratorium z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych lub jego koszt pokryty przez podmiot sektora finansów publicznych.

Wykaz testów antygenowych możliwych do wykonania i rozliczenia znajduje się na stronie https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/, lista tych testów jest również dostępna w systemie EWP/gabinet.gov.pl.

Pacjent otrzymuje wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. Pozytywny wynik testu oznacza, że pacjent kierowany jest na izolację domową, która trwa 10 dni. Po jej zakończeniu otrzymuje dokument honorowany tylko w Polsce, świadczący o tym, że jest ozdrowieńcem - krajowy certyfikat covid.

W Polsce działa ponad 650 punktów wymazowych pobierających materiał do badania molekularnego PCR.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum