• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Czwarta fala zbiera śmiertelne żniwo. Dr Sutkowski: codziennie spadają 2-3 samoloty

Autor: JKB • Źródło: Newsroom, Rynek Zdrowia09 grudnia 2021 09:35

Trudno o optymizm, gdy codziennie spadają 2-3 samoloty. Nie możemy się impregnować na tę wiedzę - mówił w programie "Newsroom" w WP dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Jak ocenił w rozmowie, decyzje podjęte przez rząd "nie są w pełni wystarczające"

Zdaniem dra Sutkowskiego konieczne jest wprowadzenie silniejszych narzędzi. Fot. Shutterstock
  • W programie "Newsroom" WP, dr Michał Sutkowski mówił o czwartej fali w Polsce. Jak stwierdził, trudno przewidzieć, jak będzie wyglądać sytuacja związana z nowymi zakażeniami, gdy pojawi się omikron
  • Trudno o optymizm, gdy codziennie spadają 2-3 samoloty. Nie możemy się impregnować na tę wiedzę - wskazywał
  • Lekarz podkreślił, że koronawirus często atakuje dzieci i tylko od rodziców zależy podejście do testowania oraz szczepienia pociech

Czytaj: Obowiązkowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu

Ministerstwo zdrowia ogranicza dostęp do amantadyny

Zakażeni odwlekają testy. Naczelny epidemiolog USK alarmuje: wtedy leczenie jest trudniejsze

Tragiczne statystyki pandemii w Polsce

Dr Michał Sutkowski w programie "Newsroom" w WP komentował jak przebiega epidemia w Polsce.

- Bardzo trudno o optymizm, gdy codziennie spadają 2-3 samoloty. Nie możemy się impregnować na tę wiedzę. Musimy to czuć i rozumieć, że części tych zgonów moglibyśmy uniknąć. Jak będzie? Trudno powiedzieć, jeśli omikron wejdzie do naszego obiegu wirusowego w krótkim okresie, to niestety czwarta fala przejdzie płynnie w piątą falę. Nie będzie wyciszenia - wyjaśnił.

Sprawdź: Chorobowe w "na żądanie". Płacisz 60 złotych i masz zwolnienie lekarskie. ZUS bezradny

FDA dopuściła nowy lek na COVID-19. To Evusheld na ciężkie objawy

Obostrzenia. Działania "nie są one w pełni wystarczające"

W dalszej części rozmowy odniósł się także do wprowadzonych niedawno nowych obostrzeń przez rząd. Ekspert uważa, że zostały poczynione dobre działania, ale nie są one w pełni wystarczające.

- To jest krok w dobrą stronę, ale to tylko krok, a my powinniśmy biec w stronę zdrowia publicznego i należy wprowadzać regulacje, które są silniejsze. Całe środowisko medyczne o tym mówi i wyraża swoje stanowisko. Po pierwsze paszporty covidowe, druga sprawa to obowiązkowe szczepienia minimum w oświacie, służb mundurowych i medyków. Faktyczne kontrole DDM, bo to są najważniejsze zasady, które należy przestrzegać - podkreślił ekspert.

Przy okazji wspomniał, że często politycy mówią o pandemii w niewłaściwy sposób. "Obowiązkowość nie oznacza przymusu" - dodał dr Sutkowski.

Przeczytaj: Niepewny los pielęgniarek bez specjalizacji. Współczynniki z tabeli płac do zmiany

Obostrzenia. Co i od kiedy wejdzie w życie? Nowe zasady i limity

Możliwe NOP-y i szczepienia dzieci

Jak wyjaśnił rozmówca, decyzja o utworzeniu Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych jest dobra, choć on sam w swojej pracy nie spotkał się z wieloma działaniami niepożądanymi wśród pacjentów. Zaznaczył także, że nie należy bagatelizować koronawirusa.

- Spotkałem się zaledwie z kilkoma przypadkami NOP-ów. Nie mówmy, że koronawirus to taka grypa, bo to jest "ugłaskanie koronawirusa". Grypa to grypa, a koronawirus to koronawirus. Będziemy pewnie szczepić się raz do roku przeciwko grypie i koronawirusowi. Oczywiście w przypadku osób odpowiedzialnych - podkreślił w rozmowie.

Na koniec zaznaczył, że koronawirus często atakuje dzieci, a tylko od rodziców zależy podejście do testowania oraz szczepienia pociech. 

- Jacy rodzice taka reakcja. Jeśli rodzice starają się być uważni wobec własnych dzieci i starają się mieć wiedzę medyczną, to reagują odpowiedzialnie i za to im dziękuję. Część jednak ma podejście lekceważące i próbują wmówić, że jest to zwykłe przeziębienie - powiedział dr Sutkowski.

Zobacz też: Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym

Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS

Odszkodowania za szczepienia. Co trzeba wiedzieć? Fundusz Kompensacyjny w skrócie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum