• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Częstochowa: coraz więcej dzieci chorych na zapalenie płuc z powikłaniami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2014 15:59

Obserwujemy dużą liczbę zachorowań na zapalenie płuc, również z powikłaniami. Od początku bieżącego roku do chwili obecnej hospitalizowaliśmy z powodzeniem 719 dzieci - mówią lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Emisja programu telewizyjnego o trzyletniej Oli leczonej na Parkitce, zmarłej po przewiezieniu do Warszawy (sprawę tę bada prokuratura), poruszyła częstochowian. Komentarze to jedno, z drugiej strony odzywają się rodzice, których dzieci miały zapalenie płuc o przebiegu identycznym jak u Oli - choć bez tragicznego zakończenia.

Jak podają rodzice, u wszystkich maluchów lekarze stwierdzili atypowe mykoplazmatyczne zapalenie płuc. Dzieci otrzymały antybiotyk i sterydy. Rodzice obserwowali poprawę, dzieci zdrowiały. Niestety po ok. dwóch tygodniach nawracały 
bóle w klatce piersiowej i gorączka.

Dr Jarosław Rydzek, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przyznaje, że duża część małych pacjentów ma atypową formę tej choroby, spowodowaną przez bakterię Mycoplasma Pneumoniae. Wymaga ona odpowiednich antybiotyków. Zdarzają się nieprawidłowe reakcje polekowe u pacjentów. Jeśli lekarz z innego szpitala je stwierdził, ma obowiązek zawiadomić placówkę, w której przepisano antybiotyk, oraz nadzór farmaceutyczny.  

Podkreśla również, że w szpitalu dzieci są leczone tak, jak wymagają tego obowiązujące standardy; świadczą o tym wyniki terapii oraz bardzo mała liczba powikłań. Lekarze posiadają szeroki dostęp do antybiotyków.

Więcej: czestochowa.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum