• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Czechy: pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem Zika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2016 13:42

W Czechach zarejestrowano pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem Zika - poinformowało czeskie ministerstwo zdrowia. Nie ustalono jeszcze, w jakich okolicznościach doszło do zarażenia wirusem.

Czechy: pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem Zika. Fot. Fotolia

W połowie grudnia czeskie MSZ wydało ostrzeżenie przed podróżowaniem do Brazylii i Kolumbii - krajów, gdzie zarejestrowano najwięcej przypadków wirusa. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów, którzy przebywali w Ameryce Południowej; chodzi o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów oraz Hiszpankę.

Eksperci przewidują, że w Europie najpewniej będzie coraz więcej takich przypadków, biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży.

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek zarówno z mikrocefalią u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli. Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum