• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Czechy. Ponad 50 proc. zakażeń koronawirusem zostało wywołanych przez omikron

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 stycznia 2022 06:13

Jak podał Czeski Państwowy Instytut Zdrowia (SZU), już blisko 50 proc. wykrywanych zakażeń koronawirusem wywołuje omikron. Z kolei w większych miastach odsetek może sięgać nawet 79 proc.

W czeskich laboratoriach coraz częściej wykrywany jest omikron. Fot. Shutterstock
  • Czeski Państwowy Instytut Zdrowia podał, że w sobotę 8 stycznia przekroczono granicę 50 proc.
  • Tamtejsi eksperci obawiają się znacznego wzrostu infekcji w kraju - nawet do 50 tys. zakażeń dziennie
  • Aktualnie na oddziałach intensywnej opieki medycznej przebywa łącznie 420 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19
  • Ze względu na rosnącą falą zakażeń wariantem omikron Centralny Sztab Kryzysowy przygotuje rozporządzenie, którego treść rząd przedstawi w środę (12 stycznia)

Próg zakażeń przekroczony

Według danych SZU granicę 50 proc. przekroczono w sobotę 8 stycznia br. Eksperci spodziewają się dużego wzrostu liczby nowych zakażeń, które mogą sięgać nawet 50 tys. przypadków dziennie.

Dane resortu zdrowia o nowych zakażeniach, które dotyczą niedzieli, wykazały kolejny wzrost liczony tydzień do tygodnia. W porównaniu z niedzielą 2 stycznia laboratoria stwierdziły o ponad 700 przypadków więcej.

Eksperci podkreślają, że przy rosnącym tempie zachorowań, zmniejszają się obciążenia szpitali. W czeskich placówkach jest obecnie 2229 pacjentów. Przed tygodniem było ich 3091. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest aktualnie 420 pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19.

Prace sztabu kryzysowego w pełni

W związku z rosnącą falą zakażeń wariantem Omikron Centralny Sztab Kryzysowy przygotowuje rozporządzenie, którego pełną treść rząd przedstawi w środę. Przepisy mają pozwolić na pozostanie na stanowisku, chociaż w ścisłym reżimie sanitarnym, tym osobom, u których testy antygenowe w zakładach pracy należących do tak zwanej infrastruktury krytycznej, będą miały wynik pozytywny.

Dopiero potwierdzenie wyniku pozytywnego przez test PCR spowoduje skierowanie chorego pracownika na kwarantannę. Obowiązkowe testy wszystkich pracowników w zakładach pracy, urzędach, firmach, a także osób samozatrudnionych rozpoczną się 17 stycznia br.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum