• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Coraz więcej ofiar Delty na intensywnej terapii. Lekarze są zdezorientowani

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia10 sierpnia 2021 10:40

Coraz więcej zakażonych wariantem Delta trafia na oddziały intensywnej terapii. Niestety to pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19. Personel medyczny jest zdezorientowany.

Coraz więcej przypadków zakażeń Deltą pojawia się na oddziałach szpitalnych. Fot. Shutterstock
  • Szpitale jednoimienne od dłuższego czasu nie funkcjonują. Nie wszystkie placówki medyczne mają w związku z tym odpowiednie instrukcje dotyczące chorych na COVID-19
  • Tymczasem na oddziały szpitalne w całej Polsce trafia coraz więcej pacjentów zakażonych Deltą. Ogniska epidemiczne powodują zamykanie niektórych oddziałów
  • Medycy apelują o zakaz odwiedzin – dominująca mutacja Delta jest jeszcze bardziej zaraźliwa

Delta. Coraz większy problem na oddziałach intensywnej terapii

Jak podaje "Rzeczpospolita", na oddziały intensywnej terapii w polskich szpitalach coraz częściej trafiają pacjenci zakażeni wariantem Delta w stanie ciężkim. Tymczasem większość szpitali covidowych została zlikwidowana, a personel medyczny musi radzić sobie sam we własnym zakresie. Jednak nie wszystkie placówki szpitalne otrzymały odpowiednie rekomendacje czy instrukcje.

Sprawdź: Odmowa leczenia za brak paszportu covidowego? Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada

Na oddziałach co jakiś czas pojawiają się ogniska epidemiczne, co w konsekwencji prowadzi do ich wyłączenia z funkcjonowania. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", coraz więcej medyków apeluje o zakaz odwiedzin w szpitalach.

- Niepokoi nas, że mimo zbliżającej się IV fali nie ma odgórnego zakazu odwiedzin, a my nie mamy możliwości weryfikacji, czy odwiedzający są zaszczepieni czy nie. […] Przy stwierdzonej bardzo wysokiej zakaźności nowych wariantów samo przejście osoby chorej szpitalnym korytarzem podczas odwiedzin u pacjenta może stanowić zagrożenie dla innych chorych. Przy delcie, by kogoś zakazić, wystarczy przebywać w windzie, w chmurze aerozolu, którą wytwarza zakażony – stwierdził Łukasz Jankowski, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Jak zgodnie uważają eksperci, a także członkowie Rady Medycznej działającej przy premierze, jednym najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie czwartej fali są szczepienia. Niektórzy specjaliści uważają także, że rząd powinien wprowadzić obowiązek szczepień przynajmniej dla niektórych grup zawodowych.

Czytaj: Delta. Objawy - jak rozpoznać zakażenie? To trzeba wiedzieć przed czwartą falą

Lambda jest już w Polsce. Czym nowa mutacja różni się od Delty?

Co z obowiązkiem szczepień w Polsce?

Przypomnijmy, Rada Medyczna rozważna wprowadzenie obowiązku szczepień m.in. dla. Jak zapowiedział prof. Andrzej Horban: "decyzji nie ma, ale jesteśmy blisko wydania zaleceń".

W kontekście konkretnych grup zawodowych do obowiązkowych szczepień, profesor wskazał na "pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem". Jego zdaniem, "niemal pewne jest, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami".

Profesor podkreślił także, że mogą pojawić rekomendacje związane ze szczepieniem dla pracowników administracji, "pracujących na pierwszej linii frontu, mających kontakt z masowo pojawiającymi się petentami", pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.

Czytaj: Rada medyczna rozważa obowiązek szczepień dla nauczycieli i pracowników administracji. Prof. Horban potwierdza

Wariant Delta. Bartosz Fiałek przekazał wnioski przygotowane przez CDC

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum