• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

COVID-19 zostanie z nami na zawsze jak grypa? Dr Anthony Fauci: tak może stać się już w przyszłym roku

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia17 listopada 2021 14:40

Choroba COVID-19 w USA może nabrać endemicznego charakteru już w przyszłym roku. Oznacza to, że zawsze będzie obecna wśród populacji, a liczba zakażeń co roku będzie na tym samym poziomie - mówi dr Anthony Fauci, amerykański epidemiolog i doradca prezydencki.

Endemiczność COVID-19 przyjdzie wraz ze wzrostem wskaźników szczepień. Fot. Ron Adar / Shutterstock.com
  • W ocenie dra Fauciego COVID-19 może stać się chorobą endemiczną - podaje za Reutersem Rzeczpospolita
  • Oznacza to, że będzie ona stale obecna w amerykańskiej populacji ze stałą liczbą zakażeń r/r
  • Obecnie taką chorobą jest grypa

Jak poinformował znany amerykański epidemiolog dr Anthony Fauci, COVID-19 może mieć charakter endemiczny już w przyszłym roku, jeśli wskaźniki szczepień wzrosną. Ważne będą w tym celu przypominające, trzecie dawki. 

Eksperci: nie wyeliminujemy COVID-a

W ocenie ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia szczepienia nie wyeliminują całkowicie COVID-19. Mogą jednak sprawić, że choroba nabierze endemicznego charakteru - jak grypa lub ospa wietrzna. Zdaniem Fauciego stanie się to wówczas, gdy poziom zakażeń będzie na tyle niski, że nie wpłynie znacząco na społeczeństwo i różne dziedziny życia.

Fauci twierdzi, że to może nastąpić tylko wtedy gdy zwiększy się liczba szczepień. Wirus będzie pod kontrolą już wiosną 2022 roku, jeśli wszyscy obywatele będą mieć dostęp do dawek przypominających.

Obecnie w USA mogą przyjmować je osoby z obniżoną odpornością, seniorzy 65+, przewlekle chorzy i szczególnie narażeni na COVID ze względu na wykonywany zawód, chociaż niektóre stany już rozszerzyły te limity.

Fauci: nie można siedzieć bezczynnie, gdy wirus nie śpi

- Nie chcę siedzieć z założonymi rękami, gdy mamy 70 do 85 tys. zakażeń dziennie i mówić: no cóż, nie może być lepiej, żyjmy z tym - stwierdził, cytowany przez Dziennik Rzeczpospolita Fauci i podkreślił swoje proszczepionkowe nastawienie.

Mimo to specjalista ma świadomość, że nie można jeszcze mówić, jak długo potrwa ochrona gwarantowana przez przypominającą dawkę.

Zobacz też: Będzie plaster na COVID-19. Ruszają badania kliniczne. Ma działać wiele lat

COVID-19. Kiedy szczepienia 5-latków? Kraska podał termin

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum