• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Belgia. Przeciwnicy restrykcji sanitarnych wyszli na ulice. Policja musiała użyć armatek wodnych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP06 grudnia 2021 06:21

Agencja Associated Press podała do wiadomości, że ponad 8 tys. osób przeszło ulicami Brukseli. w niedzielę 5 grudnia. w ramach protestu przeciwko obostrzeniom sanitarnym. Policja użyła wobec agresywnych demonstrantów armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Demonstracja w Brukseli 5 grudnia. Fot. PAP/EPA
  • W niedzielę (5 grudnia) miała miejsce kolejna demonstracja na brukselskich ulicach. Uczestniczyło w niej ponad 8 tys. osób
  • Demonstranci domagali się m.in. zniesienia paszportu covidowego oraz sprzeciwiali się nakazowi szczepienia się przeciw COVID-19
  • Osoby biorące udział w proteście zaatakowały budynek Komisji Europejskiej, a wobec najbardziej agresywnych policja użyła armatek wodnych

Czytaj: Potrzebował certyfikatu covidowego. Poszedł na szczepienie z silikonową formą na ramieniu

Zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Szykuje się plaga L4?

Zaszyli mu metalową szpatułkę w brzuchu. Dostanie 65 tys. zł odszkodowania

Kolejny protest na ulicach Brukseli

Demonstranci domagali się zniesienia paszportu sanitarnego umożliwiającego m.in. wstęp do barów czy obiektów sportowych oraz wyrazili swój sprzeciw wobec planowanego przez rząd nakazu poddania się szczepieniu przeciw Covid-19. W proteście uczestniczyły też zorganizowane grupy strażaków i pielęgniarek.

Wobec najbardziej agresywnych uczestników demonstracji, którzy zaatakowali ustawiony przed budynkiem Komisji Europejskiej kordon policji, użyto armatek wodnych i gazu łzawiącego. Nie ma informacji o rannych zarówno po stronie policji, jak i protestujących.

- Chcemy demokratycznego, a nie wzorowanego na dyktaturach podejścia do tego kryzysu. Wymóg posiadania paszportu sanitarnego jest sprzeczny z podstawowymi prawami człowieka - nawoływał jeden z inicjatorów protestu. Do podobnej demonstracji doszło w Brukseli 21 listopada, kiedy na ulice miasta wyszło około 35 tys. osób.

W ciągu ostatniego tygodnia liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w Belgii o 6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. W kraju w pełni zaszczepiono dotąd około 75 proc. populacji. 

Sprawdź: Od 22 listopada podwójna certyfikacja w aplikacji. To bat na fałszywe paszporty covidowe

Od 22 listopada Austria wprowadza całkowity lockdown

Duża demonstracja w stolicy kraju

Przypomnijmy, 21 listopada miała miejsce podoba demonstracja w Brukseli. Według ocen policji w proteście, który początkowo miał spokojny charakter, wzięło udział ok. 35 tys. osób. Jak relacjonowali świadkowie protest przekształcił się w starcia z funkcjonariuszami, kiedy część demonstrantów zaczęła już rozchodzić się do domów.

Demonstranci ubrani w czarne kaptury zaczęli obrzucać funkcjonariuszy kamieniami niszcząc samochody i podpalając kontenery ze śmieciami. Policjantów obrzucano też petardami i fajerwerkami.

Według oficjalnych informacji, rannych zostało trzech policjantów i jeden z protestujących. Zatrzymano 42 osoby, z których dwie aresztowano pod zarzutem udziału w rozruchach.

Zobacz też: Protest na ulicach Brukseli. Demonstranci przeciwni wprowadzonym restrykcjom

Sondaż zdecydował o obostrzeniach? Kraska: wyborcy PiS i PO tak samo przeciwni restrykcjom

Rząd zaostrzy obostrzenia? Nowe decyzje za dwa tygodnie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum