Dziennik Polski/Rynek Zdrowia | 18-04-2017 11:01

Antybiotyki coraz mniej skuteczne. Winni również hodowcy

Masowe stosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt sprawia, że kolejne drobnoustroje stają się odporne na podawane leki i są groźna dla ludzi.

Antybiotyki coraz mniej skuteczne. Winni również hodowcy. Fot. Archiwum

Najnowszy raport Europejskiej Agencji Leków pokazuje, że w 2014 r. w polskim rolnictwie zużyto blisko 600 ton antybiotyków. Na przestrzeni lat 2011-2014 wartość ta wzrosła o 23 proc.

Pod względem podawania zwierzętom środków antybakteryjnych nasz kraj zajmuje piąte miejsce w Europie. Więcej antybiotyków jest podawanych zwierzętom jedynie w Hiszpanii, Włoszech Niemczech i we Francji.

Jeszcze gorzej wypadamy pod względem podawania tzw. krytycznie ważnych antybiotyków. Pod tym względem wyprzedza nas jedynie Francja.

Wprawdzie zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem hodowcy mogą podawać zwierzętom antybiotyki jedynie wówczas, gdy zwierzęta chorują i to wyłącznie pod kontrolą lekarza weterynarza, jednak polscy rolnicy podają go dużo szybciej niż inni hodowcy. Wszystko dlatego, że leki te dają szybki efekt terapeutyczny, na którym hodowcom zależy. Z takim właśnie podejściem mamy problem w porównaniu do innych państw europejskich. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl