• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Andrzej Sośnierz: nie istnieje system pobierania próbek do zbadania w laboratoriach

Autor: Pikio.pl/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2020 09:58

Andrzej Sośnierz stwierdza, że w tej chwili nie istnieje żaden system pobierania próbek do zbadania w laboratoriach, a liczba chorych w Polsce może być faktycznie kilkukrotnie wyższa.

Andrzej Sośnierz. Fot. PTWP

Były prezes NFZ w rozmowie z portalem pikio.pl zapytany o rzeczywistą liczbę zakażonych w kraju na koronawirusa stwierdził, że w tej chwili nie istnieje żaden system pobierania próbek do zbadania w laboratoriach. Gdzieniegdzie robi się tych badań więcej, gdzie indziej mniej.

- Próbki pobiera się zazwyczaj od tych osób, u których objawy bezdyskusyjnie wskazują na koronawirusa. Inni COVID-19 przechodzą bezobjawowo lub bardzo lekko. Zgodnie z zaleceniem sanepidu pozostają w domu, a po ok. 2 tygodniach wszystko wraca do normalności. Nie są wliczani do bilansu zakażonych - wyjaśniał. 

Sośnierz przyznał, że w kraju wykonujemy zbyt mało testów. Co w jego opinii oznacza, że nie zidentyfikowaliśmy bezobjawowych nosicieli. - Szacuję, że takich osób w Polsce jest na dzisiaj, ok. 15-17 tysięcy, takich którzy zarażają innych i oczywiście nie mają tej świadomości - mówił. 

Jego zdaniem, aby poprawić te wyniki, należy wprowadzić system segregacji chorych oraz nosicieli. 

Wiecej: pikio.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum