• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Amsterdam: epidemia AIDS może wymknąć się spod kontroli

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2018 17:26

Dzięki nowym lekom zarażenie HIV nie musi oznaczać wyroku śmierci. Ale naukowcy mają powody do zmartwień. Nowych przypadków przybywa w niepokojącym tempie - słychać na konferencji w Amsterdamie, o której informuje portal dw.com.

Amsterdam: epidemia AIDS może wymknąć się spod kontroli
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Alarmujący wzrost liczby nowych przypadków choroby połączony z wysoką liczbą urodzin, zwłaszcza w najbardziej dotkniętych krajach, może doprowadzić do kryzysu niespotykanych dotąd wymiarów - powiedział amerykański ekspert ds. AIDS Mark Dybul przed rozpoczęciem międzynarodowej konferencji w Amsterdamie.

To spotkanie fachowców zajmujących się AIDS zgromadziło w tym roku około 18 tys. osób. Rozpoczęło się w piątek (20 lipca). Wśród prominentnych gości znaleźli się m.in. książę Harry, piosenkarz Elton John czy były prezydent USA Bill Clinton. W swoich wystąpieniach chcą oni zwrócić uwagę na problem stygmatyzacji osób zarażonych HIV.

Zgromadzeni w Amsterdamie fachowcy zauważyli, że coraz więcej pieniędzy przeznacza się na ratujące życie chorych na AIDS terapie lekami antyretrowirusowymi, co negatywnie odbija się na finansowaniu podstawowych kampanii mających ograniczać liczbę zachorowań. Wyraźnie zmalały środki chociażby na promowanie używania prezerwatyw. To fatalne - mówili eksperci w Amsterdamie, przekonując, że HIV nie uda się zwalczyć, bez tego typu działań. - Mylą się ci, którzy stawiają tylko na lekarstwa - mówili.

Czytaj: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum