• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

AOTMiT: jest zaktualizowana ''Farmakoterapia Covid-19'', a w niej nowe rekomendacje

Autor: oprac. JJ • Źródło: AOTMiT/Rynek Zdrowia14 października 2021 12:36

W czwartek Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała nową, zaktualizowaną wersję zaleceń w zakresie „Farmakoterapia Covid-19”, w której zaktualizowano rekomendacje dla stosowania baricytynibu.

W czwartek AOTMiT opublikował aktualizację Farmakoterapii Covid-19. Fot. Shutterstock
  • AOTMiT na swojej stronie internetowa opublikował najnowszy dokument dotyczący leczenia Covid-19 „Farmakoterapia Covid-19”
  • „Farmakoterapia Covid-19” obejmuje najszerzej opisywany, jeżeli chodzi o liczbę badań i publikacji naukowych obszar w postępowaniu w COVID-19
  • W najnowszym dokumencie zaktualizowano m.in. rekomendacje dla stosowania baricytynibu

Najnowsze zalecenia w COVID-19

Dokument jest aktualizacją materiału „Zalecenia w COVID-19. Polskie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne oraz organizacyjne w zakresie opieki nad osobami zakażonymi lub narażonymi na zakażenie SARS-CoV-2” z dnia 25 kwietnia 2020, który został przygotowany w oparciu o zlecenie Ministra Zdrowia z dnia 27 marca 2020 dotyczące opracowania propozycji wszechstronnego, wielospecjalistycznego zestawu kluczowych zaleceń odnoszących się do organizacji i postępowania medycznego (diagnostyki i leczenia) w zakresie opieki nad pacjentami z zakażeniem wirusem SARSCOV-19, w oparciu o dostępne dowody naukowe i istniejące wytyczne.

Aktualizacja obejmuje farmakoterapię, najszerzej opisywany, jeżeli chodzi o liczbę badań i publikacji naukowych obszar w postępowaniu w COVID-19. Aktualizacja została przeprowadzona przy współpracy wybitnych polskich specjalistów w tym zakresie.

Przy współpracy z szerokim gronem ekspertów

Aktualizacja powstała przy wykorzystaniu między innymi materiałów i uwag otrzymywanych od Ministra Grzegorza Cessaka, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny Grzegorza Juszczyka, prof. Andrzeja Matyi, Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, ekspertów z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i wielu innych praktyków i naukowców zainteresowanych zapewnieniem wysokiej jakości polskich zaleceń.

Pracę Panelu Ekspertów koordynował Komitet Sterujący, złożony z Prezydium Rady Przejrzystości Agencji, który był odpowiedzialny za ostateczną redakcję zaleceń. W przygotowanie materiału byli zaangażowani analitycy Agencji, którzy dokonali systematycznych przeglądów dostępnych publikacji w literaturze światowej.

W oparciu o analizę międzynarodowych organizacji i towarzystw naukowych

Zalecenia, tak jak poprzednio, oparto na pracach oryginalnych, analizie wytycznych międzynarodowych organizacji i towarzystw naukowych oraz opiniach polskich ekspertów. Wsparciem w tych pracach jest opracowana przez Agencję baza literatury i wytycznych zawierająca ekstrakcję danych oraz narzędzia techniczne dostępna pod adresem covid19.aotm.gov.pl.

Narzędzie Radar Publikacji Naukowych - Farmakoterapia, umożliwia wyselekcjonowanie dowodów naukowych, stanowiących podstawę opracowania rekomendacji (https://covid19-radar.aotm.gov.pl).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum