97 proc. zakażeń to Omikron. Raport IGC PAN nie pozostawia wątpliwości
Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu przekazał informacje dotyczące przeprowadzonych badań związanych z udziałem wariantu omikron wśród pozytywnych próbek pobranych w Wielkopolsce. - Na 96 próbek pozytywnych 93 przypadki zidentyfikowano jako wariant omikron – ogłoszono w komunikacie.

- Z komunikatu IGC PAN wynika, że obserwowany w Polsce wariant omikron jest rzeczywiście zdolny do szybkiego rozprzestrzeniania się
- Instytut przeprowadził badania w kierunku udziału wariantu omikron w zakażeniach wykrytych w województwie wielkopolskim
- Z uzyskanych danych wynika, że omikron odpowiada za 97 proc. zakażeń w tym województwie
Wariant Omikron dominuje w Wielkopolsce
Jak czytamy w oficjalnej informacji z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu w sprawie epidemii, wariant omikron (określany jako B.1.1.529) charakteryzuje się "wybitną zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania".
Szczegółowe dane zostały przekazane przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Pławskiego, kierownika Innowacyjnego Centrum Medycznego w IGC Pan w Poznaniu.
Centrum Medyczne (ICM) podjęło się monitorowania udziału wariantu omikron w pozytywnych próbkach na obecność koronawirusa. Potwierdzono prawidłowość związaną z omikronem. Ostatnie badania w tym kierunku zostało przeprowadzone 24 stycznia.
- Przeprowadzono już trzecie badanie udziału wariantu omikron w zakażeniach SARS-CoV-2 w materiale pobranym w Wielkopolsce: na 96 próbek pozytywnych 93 przypadki zidentyfikowano jako wariant omikron. Na tej podstawie można przyjąć, że w chwili obecnej realny poziom udziału wariantu B.1.1.529 w zakażeniach wirusem SARS CoV-2 w Wielkopolsce wynosi 97 proc. – czytamy w informacji.
Powyższy wynik świadczy o wykazanej poprzednio przez ICM gwałtownej tendencji wzrostowej – jak podkreślono w komunikacie. W poprzednich badaniach z 25 grudnia 2021 roku i 10 stycznia 2022 roku udział wariantu omikron wynosił odpowiednio 6 proc. i 63 proc.
ICM rozpoczęło rutynową identyfikację omikrona
Jak czytamy w komunikacie, ICM w Instytucie Genetyki Człowieka PAN wykonuje obecnie największą liczbę wymazów w całym Poznaniu, ponieważ przekracza ona 30 proc. dziennie wykonywanych procedur pobrań. Punkt pobrań ma 3 stanowiska, co pozwala na pobranie próbek nawet od 100 osób na godzinę.
- Obecnie odsetek wyników pozytywnych w materiale badanym sięga już 50 proc. Innowacyjne Centrum Medyczne przebadało dotąd 100 tys. mieszkańców Poznania i Wielkopolski, stając się najchętniej i najliczniej odwiedzanym punktem diagnostyki COVID-19 w mieście – zaznaczono w komunikacie.
W ciągu ostatnich dni – jak podkreślono w informacji – ICM analizuje nawet około 1000 próbek dziennie i jako pierwsze w mieście rozpoczęło rutynową identyfikację wariantu omikron.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)