• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

37 tys. zakażeń i ponad 1 tys. zgonów. Częściowy lockdown i "dni niepracujące" w Rosji

Autor: PAP • Źródło: PAP22 października 2021 14:01

37 tys. zakażeń i 1064 zgonów z powodu COVID-19 odnotowano w ciągu minionej doby w Rosji. Z powodu ogromne wzrostu zakażeń będą "dni niepracujące" i częściowy lockdown.

Kolejka karetek w Petersburgu Fot. Shutterstock
  • Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji w ciągu ostatniej doby przekroczyła w piątek, 22 października,  37 tysięcy
  • Z kolei liczba zgonów podniosła się do nienotowanych wcześniej poziomów: od czwartku 1064 osoby
  • To rekordowe dane. Tak dużej liczby zgonów i zakażeń nie było w Rosji od początku pandemii koronawirusa

37 tys. zakażeń i ponad 1 tys. zgonów w Rosji. Rekord od początku pandemii

Wskaźniki wciąż rosną, tymczasem Rosja szykuje się do "dni niepracujących" w dniach 30 października - 7 listopada. Zostały one zarządzone przez władze w związku z trudną sytuacją epidemiczną. Jednak w niektórych regionach, gdzie sytuacja ta jest najtrudniejsza, dni wolne od pracy zaczną się już od soboty, 23 października.

Władze poinformowały, że w Moskwie i obwodzie moskiewskim w dniach wolnych od pracy nastąpi faktyczny lockdown.

Nie będą pracować placówki handlowe, oprócz sklepów spożywczych i aptek. Kawiarnie i restauracje będą obsługiwać tylko na wynos. W szkołach ogłoszono ferie, a studenci będą uczyć się zdalnie. W obwodzie moskiewskim nie będą też działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, kluby fitness i kina.

Częściowy lockdown w Rosji i "dni niepracujące"

W Moskwie od 8 listopada uczestnicy imprez masowych będą musieli przedstawić test o braku zakażenia bądź dowód szczepienia przeciwko Covid-19. Już jednak pojawiły się informacje o portalach internetowych oferujących fałszywe kody elektroniczne potwierdzające szczepienia.

Władze Rosji długo unikały wprowadzania ostrzejszych ograniczeń epidemicznych. Teraz dni wolne od pracy częściowo nakładają się na i tak już wcześniej zaplanowany długi weekend związany z 4 listopada, który jest świętem państwowym. Eksperci, których w piątek cytuje dziennik "Izwiestija" oceniają, że lockdown w Moskwie powinien zmniejszyć obciążenie placówek medycznych, ale lepiej byłoby, gdyby potrwał dłużej - np. dwa tygodnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum