• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

 • Start

1300 chorych z COVID-19 w szpitalach. Niedzielski ujawnił prognozy na wrzesień

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/ PAP11 września 2021 08:18

Znacznie więcej zakażeń, ale także duży wzrost liczby hospitalizacji - to początek czwartej fali w Polsce. Najnowsze prognozy zdradził minister zdrowia Adam Niedzielski. - Pod koniec września będziemy mieli ok. 1200-1300 hospitalizacji w związku z COVID-19 – poinformował.

Oddział covidowy Fot PAP Wojtek Jargiło;
 • Czwarta fala w Polsce w natarciu. Rośnie liczba zakażeń i hospitalizacji. W piątek, 10 września, na oddziałach covidowych było 623 chorych z COVID-19
  Potwierdzono również 528 nowych zakażeń koronawirusem
  To jednak nie koniec. Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił szacunki resortu
  - Pod koniec września będziemy mieli ok. 1200-1300 hospitalizacji w związku z COVID-19 – poinformował

1300 chorych z COVID-19 w szpitalach. Niedzielski ujawnił prognozy na wrzesień

Znacznie więcej zakażeń, ale także duży wzrost liczby hospitalizacji - tak ma wyglądać początek czwartej fali w Polsce. Najnowsze prognozy zdradził minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Prognozy są takie, że pod koniec września będziemy mieli ok. 1200-1300 hospitalizacji. Założenie jest takie, że czwarta fala nie będzie przebiegała tak dramatycznie jak w przypadku drugiej i trzeciej fali - mówił szef resortu zdrowia na antenie Radia Zet.

Dodał, że tak wynika z analizy danych z państw zachodnich, gdzie spadek hospitalizacji w czwartek fali wynosi 40 proc. w stosunku do trzeciej fali.

- Jesteśmy przygotowani też na trudniejsze scenariusze - podkreślił.

Przypomniał, że obecnie minimalna bazy 6 tys. łóżek dla takich chorych jest wykorzystana w 10-11 proc.

Nowe obostrzenia w Polsce będą zależały od liczby hospitalizacji

Dopytany o ewentualne dodatkowe obostrzenia, zastrzegł, że jeżeli takie się pojawią, to nie będą oparte na liczbie zakażeń, lecz na liczbie hospitalizowanych.

- Rzeczywiście, obszary, gdzie poziom zaszczepienia jest wyższy, są po prostu bezpieczniejsze. Tam transmisja będzie mniejsza  - wskazał.

Dodał, że są rejony, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest większe. Chodzi o:

 • woj. podlaskie,
 • lubelskie
 • podkarpackie.

Szczepienie przeciw COVID-19 będzie płatne

Niedzielski był również pytany, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne. Przypomniał, że wszystkie szczepienia w Polsce są objęte systemem refundacyjnym i tak np. seniorzy szczepienie na grypę mają bezpłatne.

- Nie mówimy o wprowadzeniu płatności za szczepienia przeciw COVID-19 z dnia na dzień, ale kiedy pandemia zostanie sprowadzona do bardziej kontrolowanej postaci, szczepienie przeciw COVID-19 wejdzie w normalny system refundacyjny  - wskazał.

Podkreślił, że na razie w Ministerstwie Zdrowia nie ma projektu, który by w najbliższym czasie wprowadzał za to szczepienie pełną opłatność dla wszystkich.

Koronawirus. Czwarta fala w Polsce

Dodajmy, że w piątek, 10 września, Ministerstwo Zdrowia raportowało, że na oddziałach covidowych przebywa 623 chorych z COVID-19. Zajęte są 78 respiratory. Natomiast łączna liczba dostępnych łózek to 6020, zaś dostępnych respiratorów – 78.

W ciągu minionej doby potwierdzono w Polsce 528 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw mazowieckiego (91), lubelskiego (69), małopolskiego (45).

Z powodu COVID19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób. Łącznie zmarło 8 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii w Polsce to 2 892 642. Natomiast z powodu zakażenia zmarły już 75 417 osoby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum