×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 2023 roku nowe zasady zapisów do przychodni, poradni i szpitali. To będzie rewolucja

JPP • Źródło: WYKAZ PRAC LEGISLACYJNYCH RADY MINISTRÓW

Od 2023 roku nowe zasady zapisów do przychodni, poradni i szpitali. To będzie rewolucja
W 2023 wchodzą nowe zasady zapisów do przychodni, poradni i szpitali Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ogromne zmiany w rejestracji do przychodni, poradni i szpitali ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Zamiast list oczekujących w każdej placówce, będzie jedna, centralna lista kolejkowa, która - w ocenie resortu - przyspieszy przyjęcia do lekarza. Projekt ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Dodano: 15 marca 2023, 19:40

 

W 2023 nowe zasady zapisów do przychodni, poradni i szpitali

Ministerstwo Zdrowia planuje ogromne zmiany w rejestracji do szpitali, przychodni i poradni, które mają kontrakt z NFZ. Szczegóły projektu opublikowano w połowie grudnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Chodzi o zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Resort konstatuje, że obecnie działający system zapisów do lekarza i "kolejkowania" świadczeń jest "rozproszony", gdyż pacjenci muszą zapisywać się do konkretnych placówek, a każda z nich prowadzi własną listę oczekujących.

Ponadto pacjent zapisany do kolejki w jednej placówce, nie może zapisać się do innej, co jest - jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia - podyktowane dążeniem do unikania tworzenia „sztucznych” kolejek.

- Funkcjonujące rozwiązanie nie jest zatem w pełni optymalne pod kątem zapewnienia pacjentom rzeczywistego dostępu do wszelkich dostępnych terminów udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej i zagwarantowania im uzyskania możliwie najwcześniejszego terminu - stwierdzają przedstawiciele MZ. 

Przygotowywana nowelizacja ma system zapisów do lekarza, poradni, na badania i do szpitala, kompletnie zrewolucjonizować.

Jedna centralna kolejka do lekarza

Projekt zakłada, że rejestracja na świadczenia będzie scentralizowana, poprzez uruchomienie centralnego systemu zgłoszeń na świadczenia oraz centralnej kolejki oczekujących. To oznacza, że zamiast wielu list oczekujących w każdej placówce - powstanie jedna centralna. 

W założeniu zmiana ma przyspieszyć i uprościć rejestrację, a także zapewnić "łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów" we wszystkich placówkach działających na NFZ.

W pierwszym etapie centralna e-rejestracja ma dotyczyć wybranych świadczeń, a zapisy na pozostałe będą odbywały się na dotychczasowych zasadach.

- Jednocześnie planuje się, że katalog zakresów świadczeń objętych elektroniczną rejestracją centralną będzie sukcesywnie rozszerzany, a docelowo projektowanym rozwiązaniem zostaną objęte wszelkie świadczenia opieki zdrowotnej - zapowiada resort zdrowia.

Co ważne, e-rejestracja centralna będzie dotyczyć świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentom, zgłaszającym się po raz pierwszy oraz kontynuującym leczenie. W tym drugim przypadku, podobnie jak ma to miejsce teraz, o terminie przyjęcia będzie decydowała placówka, u której leczenie jest kontynuowane - a wyznaczony termin będzie wpisywany do harmonogramu udostępnionego w Systemie P1.

- Podkreślenia wymaga, że świadczeniobiorcy kontynuujący leczenie nie będą umieszczani na centralnej liście oczekujących - zwraca uwagę ministerstwo.

Zapisy w centralnej e-rejestracji będą możliwe na trzy sposoby:

  • na dotychczasowych zasadach, tj. bezpośrednio w placówce, w tym osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej,
  • przy wykorzystaniu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta
  • za pośrednictwem dedykowanej do tego infolinii, która zostanie utworzona na potrzeby elektronicznej rejestracji centralnej 


 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU