CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zmiany w przychodniach. Lekarz rodzinny zleci kosztowne badanie

MONIKA CHRUŚCIŃSKA- DRAGAN • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Zmiany w przychodniach. Lekarz rodzinny zleci kosztowne badanie
Zmiany w przychodniach. Lekarz rodzinny zleci kosztowne badanie Fot. Shutterstock

Od października lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc. Niezależnie od tego, czy poradnia przystąpiła do modelu opieki koordynowanej. Komu i w jakiej sytuacji przysługuje badanie?

Dodano: 20 października 2022, 15:13 Aktualizacja: 21 października 2022, 09:30
  • Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie tylko rozpoczęła realizację założeń opieki koordynowanej, ale także poszerzyła dostęp do tomografii komputerowej (TK, CT) płuc
  • Lekarz POZ może skierować pacjenta na TK jeśli w zdjęciu RTG klatki piersiowej stwierdzi zmiany wymagające pogłębienia diagnostyki
  • Co ważne, nie jest to uzależnione od przystąpienia poradni do opieki koordynowanej

Zmiany w poradniach POZ. Tomografię komputerową płuc zleci lekarz rodzinny

Tomografia komputerowa (TK, CT) klatki piersiowej pozwala wykryć zmiany zapalne i nowotworowe płuc oraz innych struktur w obrębie klatki piersiowej. Jest badaniem obrazowym nieinwazyjnym, wykorzystującym promienie rentgenowskie. Od października na wykonanie badania może skierować pacjenta także lekarz POZ. 

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie tylko bowiem rozpoczęła realizację założeń opieki koordynowanej, ale także poszerzyła dostęp do tomografii komputerowej płuc.

Warunkiem jest stwierdzenie nieprawidłowości w badaniu radiologicznym klatki piersiowej przy wskazaniach do pogłębienia diagnostyki. W praktyce oznacza to, że jeśli lekarz na wykonanym zdjęciu RTG płuc pacjenta dopatrzy się zmian wymagających dalszego rozpoznania, może skierować go na TK. 

Nie może natomiast wystawić skierowania podejrzewając chorobę tylko na podstawie obrazu klinicznego pacjenta.  

Co ważne, dostęp pacjentów do badania nie jest uzależniony od realizacji opieki koordynowanej przez poradnię POZ. 

Program wczesnego wykrywania raka płuca. Kto kwalifikuje się do badań? 

Ponadto od stycznia 2020 roku w Polsce obowiązuje program badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka płuca. W ramach programu pacjenci są kierowani na nisko dawkową tomografię komputerową klatki piersiowej. Pod warunkiem, że mają od 50 do 74 lat i nałogowo palą papierosy - paczkę dziennie od 20 lat lub dwie paczki dziennie przez 10 lat lub rzucili nałóg nie później niż 15 lat temu (dot. ostatniego okresu absencji). 

Wówczas pacjent musi zgłosić się do wyznaczonego ośrodka w Polsce wykonującego takie badanie.

W programie nie mogą wziąć udziału osoby chorujące na zakaźną lub "ostrą" chorobę naczyniową. Osoby, które w okresie ostatnich 3 miesięcy miały wykonaną tomografię komputerową klatki piersiowej, a także pacjenci, u których zdiagnozowano raka płuca przed zgłoszeniem się do programu, a okres od zakończenia radykalnego leczenia nie upłynęło co najmniej pięć lat.  

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU