×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zakażenia wirusem RSV zostaną objęte przepisami ustawy o chorobach zakaźnych u ludzi

OPRAC. ML • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Zakażenia wirusem RSV zostaną objęte przepisami ustawy o chorobach zakaźnych u ludzi
Wirus RSV jest szczególnie groźny dla noworodków i małych dzieci. Fot. Shutterstock

Zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) zostaną objęte przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na uzgodnienia międzyresortowe wyznaczono dwa dni.

Dodano: 07 lutego 2023, 13:30
  • Za kilka dni powinno wejść w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia
  • z jego treści wynika, że zakażenia wirusem RSV będą podlegać jurysdykcji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi
  • Na uzgodnienia międzyresortowe wyznaczono dwa dni. Akt ma wejść w życie w dniu następującym po opublikowaniu

Wirus RSV będzie na ustawowym wykazie 

Zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych w  razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innej niż wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy, minister  zdrowia może ogłosić, w drodze rozporządzenia, zakażenie lub chorobę zakaźną oraz, o ile jest znany, wywołujący je biologiczny czynnik chorobotwórczy.

Wirus RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy (ang. Respiratory Syncytial Virus) to patogen z rodzaju pneumowirusów, infekujący drogi oddechowe człowieka. Wirus ten posiada materiał genetyczny w postaci RNA, a jego nazwa wynika ze specyficznego mechanizmu namnażania się.

Replikujący się w komórkach dróg oddechowych wirus powoduje zlewanie
się sąsiadujących ze sobą, zakażonych komórek nabłonkowych w duże struktury – syncytia. Infekcje wywoływane przez wirusa RSV wykazują charakter sezonowy. Najczęściej do zakażenia dochodzi w okresie od jesieni do wczesnej wiosny, przy czym najwięcej nowych infekcji zazwyczaj odnotowuje się w okolicy stycznia i lutego.

- W większości przypadków zakażenia wirusem RSV przebiegają dość łagodnie, a objawy przypominają typowe przeziębienie. Patogen ten jest jednak szczególnie niebezpieczny dla noworodków, niemowląt oraz dzieci poniżej 5 roku życia – infekcje wywoływane przez wirusa RSV stanowią w tej grupie najczęstszą przyczynę hospitalizacji z powodu chorób dróg oddechowych. Zakażenie wirusem RSV stanowi także znaczące niebezpieczeństwo dla osób w podeszłym wieku oraz osób ze współwystępującymi zaburzeniami odporności - czytamy w uzasadnieniu projektu. Jak dodaje Minister Zdrowia, zakażenia RSV obok zakażeń grypą i SARS-CoV-2 są główną przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych obserwowanych w sezonie 2022/2023.

- Ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego oraz wykonywania badań i raportowania potwierdzonych zakażeń górnych dróg oddechowych projektowane rozporządzenie wprowadza zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) do przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - brzmi wyjaśnienie resortu.




DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU