Zakażenia wirusem RSV zostaną objęte przepisami ustawy o chorobach zakaźnych u ludzi

Zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) zostaną objęte przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na uzgodnienia międzyresortowe wyznaczono dwa dni.
- Za kilka dni powinno wejść w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia
- z jego treści wynika, że zakażenia wirusem RSV będą podlegać jurysdykcji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi
- Na uzgodnienia międzyresortowe wyznaczono dwa dni. Akt ma wejść w życie w dniu następującym po opublikowaniu
Wirus RSV będzie na ustawowym wykazie
Zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innej niż wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy, minister zdrowia może ogłosić, w drodze rozporządzenia, zakażenie lub chorobę zakaźną oraz, o ile jest znany, wywołujący je biologiczny czynnik chorobotwórczy.
Wirus RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy (ang. Respiratory Syncytial Virus) to patogen z rodzaju pneumowirusów, infekujący drogi oddechowe człowieka. Wirus ten posiada materiał genetyczny w postaci RNA, a jego nazwa wynika ze specyficznego mechanizmu namnażania się.
Replikujący się w komórkach dróg oddechowych wirus powoduje zlewanie
się sąsiadujących ze sobą, zakażonych komórek nabłonkowych w duże struktury – syncytia. Infekcje wywoływane przez wirusa RSV wykazują charakter sezonowy. Najczęściej do zakażenia dochodzi w okresie od jesieni do wczesnej wiosny, przy czym najwięcej nowych infekcji zazwyczaj odnotowuje się w okolicy stycznia i lutego.
- W większości przypadków zakażenia wirusem RSV przebiegają dość łagodnie, a objawy przypominają typowe przeziębienie. Patogen ten jest jednak szczególnie niebezpieczny dla noworodków, niemowląt oraz dzieci poniżej 5 roku życia – infekcje wywoływane przez wirusa RSV stanowią w tej grupie najczęstszą przyczynę hospitalizacji z powodu chorób dróg oddechowych. Zakażenie wirusem RSV stanowi także znaczące niebezpieczeństwo dla osób w podeszłym wieku oraz osób ze współwystępującymi zaburzeniami odporności - czytamy w uzasadnieniu projektu. Jak dodaje Minister Zdrowia, zakażenia RSV obok zakażeń grypą i SARS-CoV-2 są główną przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych obserwowanych w sezonie 2022/2023.
- Ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego oraz wykonywania badań i raportowania potwierdzonych zakażeń górnych dróg oddechowych projektowane rozporządzenie wprowadza zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) do przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - brzmi wyjaśnienie resortu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- rozp.pdf Prezentacja PDF • 0,1 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Nowa grupa zyskała prawo do darmowego sanatorium. Turnus trwa 21 dni
-
Do 31 marca trzeba złożyć ważny dokument w ZUS
-
Ważny lek na otyłość wchodzi do sprzedaży. To ma być przełom w leczeniu
-
ZUS wypłaci należne pieniądze. Koniecznie trzeba złożyć wniosek
-
Nawet 3176 zł miesięcznie. Nowe świadczenie z budżetu państwa. Wiadomo dla kogo i ile
-
Koniec recept i zwolnień lekarskich przez internet. W 2023 roku zmiany przepisów