• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wyceny domowej wentylacji mechanicznej obniżone. "To dramatyczna wiadomość"

Autor: oprac. KK • Źródło: Twitter, Interia/Rynek Zdrowia05 maja 2022 05:50

Nie rozumiemy, dlaczego Narodowy Fundusz Zdrowia chce na nas oszczędzać - pisze Stowarzyszenie Jednym Tchem, odnosząc się do  wycen domowej wentylacji mechanicznej. Obniżki sięgają nawet 62 procent.

Wyceny domowej wentylacji mechanicznej obniżone. "To dramatyczna wiadomość"
Nowe taryfy wiążą się z obniżkami wycen świadczeń nawet o 62 procent. Fot. Shutterstock
  • Wyceny świadczeń domowej wentylacji mechanicznej zostały obniżone
  • Nowe taryfy wiążą się z obniżkami wycen świadczeń nawet o 62 procent
  • - Nie rozumiemy, dlaczego NFZ chce na nas oszczędzać - pisze Stowarzyszenie Jednym Tchem

"To dramatyczna wiadomość dla pacjentów"

Stowarzyszenie Jednym Tchem podało aktualizację wyceny taryf domowej wentylacji mechanicznej na dzień 29 kwietnia.

- Wciąż nie zmienia to faktu, że  obniżki są dramatyczną wiadomością dla pacjentów! Nie rozumiemy, dlaczego NFZ chce na nas oszczędzać! - pisze organizacja.

Planowane stawki za określone czasy wentylowania to:

  • pacjenci wentylowani mechanicznie ponad 16 h: 120,06 zł (wcześniej 142,73 zł) - obniżka o 16 proc.
  • pacjenci wentylowani mechanicznie w przedziale 8-16 h: 90,40 zł (wcześniej 127,62 zł) - obniżka o 29 proc.
  • pacjenci wentylowani mechanicznie poniżej 8 h: 39,33 zł (wcześniej 103,49 zł) - obniżka o 62 proc.

Kogo wentyluje się w domu?

Wentylacja mechaniczna to sposób wspierania lub zastępowania oddychania u chorych, którzy nie podejmują własnego oddechu lub ich oddech wymaga wspomagania. Wentylacja domowa polega na leczeniu niewydolności oddechowej za pomocą respiratora, który jest stosowany w domu pacjenta.

Świadczenie zespołu długoterminowej opieki domowej dla dorosłych oraz dzieci wentylowanych mechanicznie jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Polsce 9 000 chorych wentylowanych w domach korzysta ze sprzętu do wentylacji domowej (stan na 2021 r.). Dzięki temu łóżka na oddziałach intensywnej terapii i respiratory zwalniają się.

Wentylacja domowa pomaga pacjentom wrócić do funkcjonowania w naturalnym środowisku, jakim jest dom i rodzina. Pozwala również na aktywizację zawodową i społeczną pacjentów poważnie chorych, co często wydaje się sprzeczne z obrazem ciężkiej choroby.

- Niestety, wielu pacjentów nie przeżyje bez respiratora. Zwłaszcza osoby, które zmagają się chorobami współistniejącymi. Bezpieczeństwo i komfort w domu oraz oszczędność szpitali są niewymierne w tym wypadku – komentował jeszcze w ub. roku Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia Jednym Tchem! w informacji przesłanej mediom.

Niewydolność oddechowa. Dlaczego zmniejszono świadczenia?

Poseł Tomasz Zimoch wobec sytuacji związanej z nowymi wycenami zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego zmniejszono świadczenia dla osób z niewydolnością oddechową, korzystających we własnym domu z wentylacji nieinwazyjnej.

- To kilka tysięcy osób, które nie muszą być hospitalizowane, ale które mogą przechodzić zabiegi we własnym domu - podkreślił.

- NFZ z dniem 1 maja obniżył znacznie środki dla tych osób. Dlaczego? Domagam się cofnięcia tej decyzji, domagam się, by o tych chorych z niewydolnością oddechową nie zapominać. A zatem, panie ministrze - do działania! - podsumował Zimoch.

Obniżka wycen nie może być tłumaczona obniżką płac personelu

O planowanych obniżkach wycen pisał już w 2021 roku Krzysztof Łanda, lekarz i były wiceminister zdrowia. Zwrócił uwagę, że "wartość udzielanych świadczeń wentylacji domowej wzrasta od 2014 roku i w 2020 roku wyniosła ponad 178 mln złotych".

Zaznaczył jednak, że "wprowadzenie w życie proponowanych przez AOTMiT i zaakceptowanych przez Radę Taryfikacji oraz Prezesa Agencji taryf świadczeń ma się wiązać z oszczędnościami po stronie płatnika publicznego".

Wskazał, że duża obniżka wycen "nie może być tłumaczona ani erozją cen sprzętu, ani obniżką płac personelu (de facto płace w ostatnich latach istotnie wzrosły), ani obniżkami żadnych innych istotnych kosztów ocenianych w analizie metodą mikrokosztów, jakie AOTMiT przeprowadziła".

- Biorąc pod uwagę istotne błędy i braki (...) nie można uznać raportu AOTMiT za wiarygodny i obiektywny. Nie powinien stanowić podstawy oceny wartościującej Prezesa Agencji oraz Rady Taryfikacji, a tym bardziej Ministra Zdrowia. Raport AOTMiT w sprawie ustalenia taryfy świadczeń wentylacji mechanicznej nr WT.5403.24.2021 nie może stanowić podstawy ustalania cen bez jego poprawy i uzupełnienia - pisał Łanda.

- Przyjęcie przez Ministra Zdrowia taryf odpowiadających wynikom tego raportu wywoła poważne perturbacje na rynku, które odbiją się negatywnie na zdrowiu i życiu pacjentów – taka decyzja bezwzględnie powinna być zaskarżona do sądu - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum