×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wraca nauka zdalna. Niedzielski podał termin. Wiadomo też co z przedszkolami

OPRAC. PG • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Wraca nauka zdalna. Niedzielski podał termin. Wiadomo też co z przedszkolami
Wraca nauka zdalna. Niedzielski podał termin. Wiadomo też co z przedszkolami Fot. AdobeStock

Ministerstwo zdrowia zdecydowało, że od 20 grudnia do 10 stycznia uczniowie szkół podstawowych i średnich będą uczyć się zdalnie. - Po tym terminie uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dodano: 07 grudnia 2021, 14:00 Aktualizacja: 07 grudnia 2021, 14:20

20 grudnia wraca nauka zdalna

- Chcemy nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach i zdecydowaliśmy się żeby te kilka dni, które poprzedzają z jednej strony ferie świąteczne, mówię tutaj o okresie od 20 do 23 grudnia, ale też ten okres po feryjny, kiedy mamy święto Trzech Króli, to będą te dni, w których będziemy mieli zdalną naukę. Naukę zdalną zakończymy 9 stycznia i od 10 będzie powrót do normalnego trybu - powiedział na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak doprecyzował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska żłobki i przedszkola będą działały w normalnym trybie. 

Obostrzenia. Co się zmieni od 15 grudnia? 

O zaostrzeniu restrykcji mówili dziś na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski, wiceminister Waldemar Kraska oraz Krzysztof Saczka, zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Po tygodniu obserwowania sytuacji epidemicznej w Polsce musimy podjąć decyzje, co będzie dalej jeśli chodzi o kwestie obostrzeń – zaczął Adam Niedzielski. Dodał, że w ciągu ostatniego tygodnia sytuacja się ustabilizowała. Liczba nowych zakażeń jest na stałym, wysokim poziomie.

- Scenariusz, gdy liczba zakażeń będzie się utrzymywała, jest poważnym zagrożeniem dla systemu. To jest sytuacja bardzo niepokojąca. Niepokojąca tym bardziej, że w ostatnich tygodniach i dniach mamy informacje o pojawieniu się nowego ryzyka, mam na myśli mutację omikron – dopowiedział.

Obowiązek szczepień od 1 marca dla trzech grup zawodowych

Obowiązkowe szczepienia od 1 marca i weryfikacja testów

- Działania będą miały trzy obszary, pierwszy to projekt ustawy, nad którym cały czas pracujemy z klubem PiS (o weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawców – przyp. Red.), tu jesteśmy na finiszu. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, by  budować bezpieczne stanowisko pracy. Stawiamy na testy – wcześniej mowa była o szczepieniach.

Jak dodał minister testy będą zagwarantowane bezpłatnie.

Drugi element to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca obowiązek zaszczepienia zostanie wprowadzony dla medyków, nauczycieli, służb mundurowych.

- Trzecia rzecz to restrykcje, jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne. Te obostrzenia sprzed tygodnia nie wywołują zauważalnego efektu - dodał Niedzielski.

Nauka zdalna, zamknięte kluby, dyskoteki i niższe limity

Minister zdrowia zapowiedział również, że wydłużona zostanie przerwa świąteczna w szkołach - nauka zdalna w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych rozpocznie się 20 grudnia, a zakończy się 9 stycznia.

Ponadto rząd zaostrzy limity od 15 grudnia do 30 proc. w restauracjach, barach, hotelach, kinach oraz teatrach. Poza limitami będą osoby zaszczepione.

Od 15 grudnia zamknięte zostaną również kluby, dyskoteki oraz obiekty do tańczenia

31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych w lokalach zamkniętych ograniczenie do 100 osób. Poza ograniczeniem znów będą osoby zaszczepione

Od 15 grudnia ograniczamy limit w transporcie zbiorowym do 75 procent

Od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Czytaj także: Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU