• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Województwo lubelskie ze wzrostem zakażeń. "Sytuacja epidemiczna tak naprawdę się nie zmienia"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 stycznia 2022 06:36

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że od sylwestra odnotowywana jest tendencja wzrostowa przypadków zakażeń koronawirusem.

Województwo lubelskie ze wzrostem zakażeń. "Sytuacja epidemiczna tak naprawdę się nie zmienia"
Na Lubelszczyźnie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Fot. Shutterstock
  • - Codziennie mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19, licząc tydzień do tygodnia - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka
  • W poniedziałek 17 stycznia w woj. lubelskim było hospitalizowanych 722 osoby, z kolei wszystkich wolnych łóżek jest 1 449
  • Dotychczas na Lubelszczyźnie potwierdzono 5 przypadków zakażeń omikronem, lecz w laboratoriach badane są kolejne próbki
  • - Pod względem wskaźnika szczepień na 10 tys. osób jesteśmy na przedostatnim lub trzecim od końca miejscu w Polsce - dodał wojewoda

Sytuacja epidemiczna na Lubelszczyźnie

- Sytuacja epidemiczna od sylwestra tak naprawdę się nie zmienia. Codziennie mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19, licząc tydzień do tygodnia. Wczoraj to było np. 5 proc., ale dzisiaj już blisko 50 proc. - zaznaczył wojewoda lubelski.

Zapytany przez dziennikarzy, czy to już początek V fali odpowiedział, że nazwa nie jest tak istotna, ale faktem jest, iż wzrasta liczba zakażeń.

- Myślę, że nakładają się na to dwa elementy: efekt poświąteczny, ale również omikron. Dlatego musimy liczyć się ze wzrostem hospitalizacji, a w ślad za tym spodziewać się być może większej skali zgonów w woj. lubelskim - ocenił Lech Sprawka.

Przekazał, że 722 osoby były w poniedziałek hospitalizowane z powodu COVID-19. Z kolei wszystkich łóżek dostępnych dla zakażonych pacjentów w regionie jest 1449.

- Ten bufor około 700 łóżek w ostatnich dniach się nie zmienia, dlatego też w tej chwili nie kontynuujemy planów odmrożeniowych (zwalniania łóżek covidowych, tzn. przywracania miejsc dla niezakażonych pacjentów - PAP) - dodał wojewoda.

Statystyki dotyczące woj. lubelskiego

Wskazał, że w razie zwiększonej dynamiki hospitalizacji rozpocznie się proces uruchamiania dodatkowych łóżek covidowych. "W wariancie 40 tys. łóżek w skali kraju w naszym przypadku to oznacza ok. 2280 łóżek. Z kolei w przypadku 60 tys. łóżek w Polsce, będziemy rozwijali u nas ponad 3,3 tys. łóżek" - powiedział Sprawka.

Na Lubelszczyźnie potwierdzono dotychczas pięć przypadków wariantu omikron, ale kolejne próbki są badane. "W tej chwili jeszcze w woj. lubelskim dominującym wariantem jest delta" - zaznaczył wojewoda.

Dotychczas w woj. lubelskim zaszczepionych jest w pełni przeciw COVID-19 ok. 881 tys. osób, tj. 42 proc. populacji Lubelszczyzny. Codziennie w regionie wykonywanych jest ok. 10 tys. szczepień.

- Biorąc pod uwagę, że jest dosyć duży procent szczepień trzecią dawką i że została rozszerzona grupa uprawnionych od 5 do 11 lat - to rewelacji nie ma. Pod względem wskaźnika szczepień na 10 tys. osób jesteśmy na przedostatnim lub trzecim od końca miejscu w Polsce - podkreślił Lech Sprawka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 349 nowych przypadkach COVID-19 w woj. lubelskim. Od początku pandemii w Polsce, tj. od marca 2020 r. do końca 2021 r., potwierdzono na Lubelszczyźnie 210 tys. zakażeń koronawirusem. W tym czasie w regionie zmarło ok. 6,7 tys. osób z COVID-19 bądź COVID-19 i chorobami współistniejącymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum