CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Weszły ważne zmiany w przychodniach POZ. Kolejne od 2023 roku

JPP • Źródło: RYNEK ZDROWIA, NFZ

Weszły ważne zmiany w przychodniach POZ. Kolejne od 2023 roku
Weszły ważne zmiany w przychodniach POZ Fot. Shutterstock

NFZ wprowadza ważne zmiany w przychodniach POZ. Mają zwiększyć jakość udzielanych świadczeń, wzmocnić działania w opiece kooordynowanej, a także zmienić organizację udzielania świadczeń lekarza POZ nad pacjentami przewlekle chorymi, m.in. z cukrzycą, nadciśnieniem, niewydolnością serca i chorobami płuc.

Dodano: 14 grudnia 2022, 21:30

 

NFZ wprowadza ważne zmiany w przychodniach POZ

14 grudnia na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano nowelizację zarządzenia w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (POZ).

- Zmiany wprowadzone zarządzeniem wynikają z przeprowadzonych konsultacjami ze środowiskiem eksperckim realizatorów świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej - argumentuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

I wskazuje, że modyfikacje dotyczą:

  • współczynników korygujących stawkę kapitacyjną lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla grup wiekowych:

- do 6. roku życia (w przypadku osoby do 6. roku życia:- 2,7 - do 31 grudnia 2022 r.,- 2,8 - od 1 stycznia 2023 r.) 

- od 7. do 19. roku życia (w przypadku osoby od 7. do 19. roku życia:- 1,2 - do 31 grudnia 2022 r.,- 1,3 - od 1 stycznia 2023 r.)

  • finansowania zadań, o których mowa w § 39 ust. 2 pkt 2 realizowanych przez koordynatora,
  • zasad rozliczenia współczynnika korygującego stawkę kapitacyjną 3,2 w oparciu o zmienioną częstotliwość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej przez lekarza POZ,
  • przedłużenia naliczania Świadczeniodawcom realizującym świadczenia lekarza POZ, do 31 grudnia 2023 r., współczynnika korygującego związanego z poziomem zgłaszalności do programu "profilaktyka 40 PLUS".

Zmiany, jak wyjaśnia NFZ, mają na celu: 

  • podwyższenie jakości udzielanych świadczeń w opiece nad populacją dzieci i młodzieży,
  • wzmocnienie działań związanych z rozwojem świadczeń w budżecie powierzonym opieki koordynowanej a w szczególności nowych zadań koordynatora opieki.
  • zmianę organizacji udzielania świadczeń lekarza POZ  nad pacjentami przewlekle chorymi z wielochorobowością w dążeniu do poprawy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej

- Szacuje się, że łączny roczny wydatek na świadczenia zdrowotne w POZ z tytułu wprowadzonych zmian wyniesie około 210 000 000 zł - wylicza Fundusz.

Zarządzenie weszło w życie 13 grudnia. Pełna treść dostępna jest na stronie NFZ - zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Zmiany w opiece nad pacjentami z cukrzycą, nadciśnieniem, niewydolnością serca i chorobami płuc

Drugie zarządzenie prezesa NFZ również opublikowano z datą 14 grudnia, jednak te przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 roku. Dotyczą opieki nad chorymi z cukrzycą, nadciśnieniem, niewydolnością serca i chorobami płuc. 

- Zmiany wprowadzone zarządzeniem wynikają z przeprowadzonych konsultacji ze środowiskiem eksperckim realizatorów świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Dotyczą one dodatku kwotowego za realizacje świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorych i jednocześnie wycofanie współczynnika korygującego stawkę kapitacyjną 3,2 - wyjaśnia NFZ w uzasadnieniu.

Dodaje, że zmiany "mają na celu wzmocnienie działań związanych z realizacją świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorych".

- Szacuje się, że łączny roczny wydatek na świadczenia zdrowotne w POZ z tytułu wprowadzonych zmian wyniesie około 220 000 000 zł - wskazuje Fundusz.

Pełna treść dokumentu dostępna jest na stronie NFZ - Zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU