CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: marszałek Karczewski w "Biegu po zdrowe płuca"

Autor: RZX/RYNEK ZDROWIA

Warszawa: marszałek Karczewski w "Biegu po zdrowe płuca"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Idiopatycznego Włóknienia Płuc (IPF ,16-26 września) przy Centrum Olimpijskim w Warszawie odbył się "Bieg po Zdrowe Płuca". Wziął w nim udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który objął też patronat nad obchodami Światowego Tygodnia IPF.

Dodano: 21 września 2017, 12:14 Aktualizacja: 21 września 2017, 12:14

Światowy Tydzień IPF (World IPF Week) jest obchodzony od 2012 r. Inicjatywa ma na celu uświadomienie społeczeństwu z jakimi problemami mają do czynienia chorzy z IPF na całym świecie. Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc - IPF po raz pierwszy podjęło wyzwanie zorganizowania Tygodnia IPF w Warszawie. 

Idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF) jest rzadką, przewlekłą, śmiertelną, a jednocześnie słabo poznaną chorobą płuc, na temat której poziom wiedzy jest niedostateczny. Częstość jej występowania szacuje się na do 10 przypadków rocznie na 100 tys. osób. W Polsce na IPF choruje prawdopodobnie ok. 6-7 tys. osób.

IPF ma bardzo niespecyficzne objawy, szczególnie na początku, dlatego tak trudno jest tę chorobę rozpoznać, nie tylko przez lekarzy rodzinnych ale też lekarzy zajmujących się chorobami płuc. IPF jest chorobą, której przyczyn nie znamy, znamy natomiast czynniki ryzyka: palenie papierosów ale również starszy wiek. U osób po 65. roku życia choroba występuje zdecydowanie częściej niż u osób młodszych.

- Badaniem niezbędnym do rozpoznania IPF jest tomografia komputerowa klatki piersiowej, która dokładnie pokazuje jak wygląda miąższ płucny. Ten obraz jest na tyle charakterystyczny, że możemy na tej podstawie, mając dodatkowo objawy kliniczne, postawić rozpoznanie. Z czasem badanie to nie jest wystarczające i należy wykonać biopsję płuca - podkreśla dr Katarzyna Lewandowska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc - IPF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU