×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: będzie można bezpłatnie zbadać kondycję płuc

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Warszawa: będzie można bezpłatnie zbadać kondycję płuc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach 5. edycji kampanii Płuca Polski mieszkańcy Warszawy i okolic będą mogli sprawdzić w piątek i sobotę (7-8 lutego) kondycję swoich płuc dzięki bezpłatnym badaniom spirometrycznym, sprawdzającym pojemność płuc i przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Dodano: 06 lutego 2020, 17:46 Aktualizacja: 06 lutego 2020, 17:48

Z badań będzie można skorzystać w Centrum Handlowym King Cross Praga w piątek 7 lutego 2020 r. w godzinach od 14.00 do 19.00 oraz w sobotę 8 lutego 2020 r. od 12.00 do 18.00. Wykwalifikowane pielęgniarki będą bezpłatne sprawdzać pojemność płuc i przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Organizatorzy akcji zapewniają, że odwiedzający stoisko skorzystają również z materiałów edukacyjnych i uzyskają porady dotyczące zdrowia. Wszystko to odbywać się będzie w ramach kampanii Płuca Polski, której celem jest edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF).

Przewlekła obturacyjna choroba płuc polega na zaburzeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Duszność, zadyszka, osłabienie kondycji fizycznej i kaszel, związane z POChP są zwykle postrzegane jako objawy związane z naturalnym starzeniem się, w związku z czym są ignorowane przez wielu pacjentów. Objawy POChP przypominają też objawy innych chorób płuc, takich jak astmy czy zapalenia oskrzeli. Utrudnia to proces diagnostyczny i opóźnia wprowadzenie właściwego leczenia w odpowiednim czasie.

- Człowiek chory na POChP to osoba, której brakuje powietrza. Często wysiłek, który dla zwykłego człowieka nie podlega żadnej refleksji, ponieważ jest dobrze tolerowany np. wchodzenie po schodach, mycie się, ubieranie, u chorego na POChP powodują zadyszkę. Dolegliwości te są już obecne we wczesnych stadiach choroby. Oznacza to, że nie trzeba mieć bardzo zaawansowanej choroby, żeby odczuwać jej objawy - ostrzega ekspert kampanii Płuca Polski prof. Adam Antczak.

Idiopatyczne włóknienie płuc jest chorobą rzadką i z tego powodu wiedza o niej jest bardzo niska. Schorzenie powoduje postępujące ograniczenie pojemności płuc, co prowadzi do niewydolności oddychania i inwalidztwa. Dzieje się tak, gdyż miąższ płucny reaguje nadmiernym bliznowaceniem na czynniki uszkadzające. W tym procesie pęcherzyki płucne tracą swoją podstawową funkcję, jaką jest przekazywanie tlenu z powietrza do krwi. Płuca stają się sztywne, a bariera, przez którą tlen musi się przedostawać, aby dotrzeć do krwi coraz grubsza.

- Objawy IPF są niespecyficzne - duszność, początkowo w czasie wysiłku, a potem również w spoczynku, suchy, męczący kaszel, trzeszczenia, stwierdzane podczas osłuchiwania płuc, u niektórych chorych występują również pałeczkowate palce, a w późniejszych stadiach choroby sinica ust. Objawy te możemy spotkać w wielu innych chorobach układu oddechowego, a także układu krążenia - POChP, astmie oskrzelowej, zapaleniu płuc, niewydolności serca - podkreśla dr Katarzyna Lewandowska, również ekspert kampanii Płuca Polski.

Jednym z podstawowych badań służących rozpoznaniu i obserwacji rozwoju chorób płuc jest spirometria. To proste, trwające kilka minut badanie, nie wymaga żadnego przygotowania i daje cenne informacje: pozwala ocenić kondycję i pojemność płuc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU