• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W szpitalu covidowym więcej chorych niż łóżek. Brakuje pielęgniarek i lekarzy

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP22 listopada 2021 13:00

Koronawirus. Szpital tymczasowy w Płocku otwarto na początku ubiegłego tygodnia tygodnia, a już jest przepełniony. W piątek było tu więcej pacjentów z COVID-19 niż łóżek. Nowe moduły zostaną otwarte dopiero, gdy placówka znajdzie lekarzy i pielęgniarki.

W szpitalu tymczasowym w Płocku docelowo można uruchomić prawie 200 łóżek. Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
  • Szpital tymczasowy w Płocku (woj. mazowieckie) wznowił działalność z początkiem tego tygodnia, a już jest przepełniony
  • W piątek na 28 uruchomionych łóżek dla chorych z COVID-19 w lecznicy było 30 pacjentów
  • Dyrekcja placówki uzależnia uruchomienie drugiego modułu z 28 łóżkami oraz części OIOM  od pozyskania niezbędnej kadry medycznej

Sprawdź: L4 na nową chorobę. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie bez zasiłku chorobowego. Niebezpieczna zmiana w przepisach

W szpitalu tymczasowym więcej chorych niż łóżek. Brakuje personelu

- W tej chwili na 28 zakontraktowanych łóżek mamy już 30 pacjentów. Większa ich liczba to przypadki, które wymagały hospitalizacji, więc oczywiście pomagamy, a o finansowanie będziemy martwili się później - powiedział PAP w piątek Marek Kiełczewski, kierownik płockiego szpitala tymczasowego i lekarz, który zajmuje się tam również leczeniem chorych na COVID-19.

Według niego, z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19, w płockim szpitalu tymczasowym niezbędne będzie uruchomienie tam kolejnego modułu, a to wymaga pozyskania dodatkowej kadry medycznej.

- Uruchomienie drugiego modułu, czyli kolejnych 28 łóżek, jest konieczne. Planujemy też uruchomienie części OIOM z respiratorami, gdzie dostępnych byłoby 6 do 8 łóżek. Jednak wszystko zależy od tego, czy uda się nam zatrudnić odpowiednią liczbę personelu medycznego  - zaznaczył Kiełczewski.

Czytaj również: Szpital covidowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Szpital tymczasowy szuka pielęgniarek i lekarzy, żeby "uruchomić" nowe łóżka

W jego ocenie, uruchomienia w płockim szpitalu tymczasowym dodatkowego modułu, a także części OIOM można spodziewać się najwcześniej w przyszłym miesiącu - nie jest wykluczone, że stanowiska z respiratorami mogłyby wtedy ruszyć 5 lub 6 grudnia.

- W przypadku części OIOM to termin, w którym mamy anestezjologa, natomiast nie mamy jeszcze pielęgniarek. Cały czas szukamy też zarówno pielęgniarek, jak i lekarzy do uruchomienia dodatkowych łóżek ogólnocovidowych - wyjaśnił Kiełczewski.

Szef płockiego szpitala tymczasowego podkreślił jednocześnie, że duża część aktualnie leczonych tam chorych na COVID-19 to pacjenci w ciężkich stanach.

Szpital wojewódzki wstrzymuje przyjęcia na dwa oddziały do odwołania

Szpital Uniwersytecki wstrzymuje przyjęcia. Powodem jest COVID-19

Szpital tymczasowy w Płocku docelowo może pomieścić ponad 190 łóżek

Szpital tymczasowy w Płocku, wybudowany przez PKN Orlen i posiadający łącznie ponad 190 łóżek dla pacjentów z COVID-19, działał od początku grudnia 2020 r. do końca maja tego roku, gdy decyzją Ministerstwa Zdrowia przeszedł w stan pasywny, pozostając w gotowości do udzielania świadczeń, ale bez obowiązku ich realizacji. Placówka funkcjonowała w tym czasie jako oddział tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ)

O jej ponownym uruchomieniu w identycznej formule zdecydowało w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia na wniosek WSzZ - zgodnie z tą decyzją, przygotowano tam 28 łóżek, a pierwszych pacjentów przyjęto rano 15 listopada - w pierwszej dobie od wznowienia działalności przez płocki szpital tymczasowy trafiło tam na leczenie 26 chorych na COVID-19. 

Czytaj także: Dodatki covidowe dla diagnostów i sanitariuszy? Minister zdrowia ucina: "Nie będzie zmian"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum