• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W przychodniach godziny covidowe i dla "przewlekłych". Lekarze napisali list do pacjentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Porozumienie Zielonogórskie, Rynek Zdrowia26 stycznia 2022 10:20

Lekarze rodzinni napisali list do pacjentów. Chodzi o nowe wytyczne dla POZ. - Jest nas za mało by temu sprostać – nie jesteśmy w stanie zapobiec postępującemu paraliżowi ochrony zdrowia - alarmują.

W przychodniach godziny covidowe i dla "przewlekłych". Lekarze napisali list do pacjentów
Kolejka do lekarza. Zdj. ilustracyjne Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
  • Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego skierowali list do pacjentów. Dotyczy nowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia dla przychodni i lekarzy rodzinnych
  • Od 25 stycznia lekarze POZ mają 48 godzin na zbadanie pacjentów po 60 roku życia, u których stwierdzono COVID-19
  •  - Jest nas za mało by temu sprostać – nie jesteśmy w stanie zapobiec postępującemu paraliżowi ochrony zdrowia, który na skutek tej błędnej i szkodliwej decyzji obejmie teraz także podstawową opiekę zdrowotną – napisali lekarze z PZ

Lekarze rodzinni napisali list do pacjentów

Od 25 stycznia zgodnie z nowymi wytycznymi lekarze POZ mają 48 godzin na bezpośrednie zbadanie pacjentów, którym potwierdzono zakażenie koronawirusem. Lekarze rodzinni krytykują zmiany, jak twierdzą pomysł może przynieść groźne skutki dla pacjentów z innymi chorobami.

Porozumienie Zielonogórskie opublikowało list, w którym bezpośrednio zwraca się do swoich pacjentów. Już na początku pisma lekarze podkreślają, że rząd przez swoje niezdecydowanie ograniczył dostęp do pomocy medycznej pacjentom cierpiącym na inne choroby, a dodatkowo lekarze POZ zostali obciążeni badaniem chorych na COVID-19 osób 60+.

- Jest nas za mało by temu sprostać – nie jesteśmy w stanie zapobiec postępującemu paraliżowi ochrony zdrowia, który na skutek tej błędnej i szkodliwej decyzji obejmie teraz także podstawową opiekę zdrowotną – znacznie pogorszając opiekę nad pacjentami z pozostałymi chorobami – napisali lekarze z PZ.

Ze względu na narzucone obowiązki – jak zaznaczono w liście – zostały zmienione harmonogramy pracy w przychodniach. Będą wprowadzone godziny covidowe, a także godziny dla osób z innymi chorobami.

"Jesteśmy dla Was i Wy bądźcie z nami"

W dalszej części listu lekarze apelują do pacjentów, by w przypadku lekkich objawów skorzystali z teleporady. Natomiast w przypadku ustalenia terminu rozmowy lekarze proszą o odbieranie telefonów, "bo obecnie każda minuta pracy lekarza jest na wagę ludzkiego życia".

- Jeśli natomiast sprawa jest pilna, nie zwlekajcie i umawiajcie się na wizytę osobistą w przychodni. A wtedy pamiętajcie, by przychodzić na umówione spotkania zabezpieczeni, w miarę możności, maseczkami FFP2 lub FFP3. Apelujemy także, aby w miarę możliwości unikać przez najbliższe tygodnie spotkań publicznych i ograniczać liczbę kontaktów. Dajcie sobie szanse na przetrwanie – napisali lekarze.

Jak podkreślono w liście, lekarze robią wszystko, aby zapewnić pomoc największej liczbie pacjentów. "Jesteśmy dla Was i Wy bądźcie z nami" – zaapelowali lekarze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum