• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Wielkopolsce zwolniło się 700 łóżek dla pacjentów covidowych. Wolne są także 34 respiratory

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 grudnia 2021 06:46

Szpitale wielkopolskie zwolniły blisko 700 miejsc dla pacjentów covidowych oraz 34 respiratory. O wszystkim poinformował w niedzielę 26 grudnia Urząd Wojewódzki.

Więcej miejsc dla pacjentów covidowych w Wielkopolsce. Fot. AdobeStock
  • Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że w szpitalach drugiego stopnia na 2 144  łóżek covidowych zajętych jest 1 541 miejsc
  • Z kolei na 170 łóżek respiratorowych zajętych jest 136
  • Minionej doby (26 grudnia) odnotowano w województwie wielkopolskim 584 przypadki zakażenia koronawirusem

Czytaj: Najbardziej palące problemy pielęgniarek. Co leży na stole w rozmowach z resortem zdrowia?

Uczelnie medyczne nadrabiają zaległości z liceum. "To skutek tradycyjnego wbijania do głowy regułek"

Nowe statystyki koronawirusowe w Wielkopolsce

Według danych WUW, w szpitalach drugiego poziomu zabezpieczenia pacjentów z COVID-19 na ogólną liczbę 2144 łóżek obecnie zajętych jest 1541 miejsc. Z kolei w szpitalu tymczasowym, działającym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, na 290 łóżek zajętych jest 209.

Na 170 łóżek respiratorowych w szpitalach regionu zajętych jest obecnie 136 miejsc. W poznańskim szpitalu tymczasowym pacjenci są podłączeni do wszystkich dziesięciu respiratorów posiadanych przez placówkę.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że minionej doby w Wielkopolsce wykryto 584 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Sprawdź: Prof. Gut: Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt — białko

Reumatolodzy: w programach lekowych można leczyć więcej pacjentów, potrzebna zmiana modelu

Inne regiony zwalniają łóżka

Od czwartku 28 miejsc będzie zwolnionych na rzecz innych pacjentów w szpitalu w Bielsku Podlaskim, i 18 miejsc w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Szpital USK zmniejszy liczbę miejsc covidowych o 26 od 27 grudnia. Decyzje w tej sprawie wydał już wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W ostatnich dniach szpital USK zwolnił już także 30 miejsc covidowych.

Urząd argumentuje, że na takie decyzje pozwala sytuacja epidemiologiczna w regionie, a kolejne decyzje będą zależały od rozwoju tej sytuacji. Najwięcej miejsc covidowych zapewnia w Podlaskiem pacjentom Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Podobna sytuacja miała miejsce w województwie lubelskim. W reakcji na poprawę sytuacji epidemicznej i biorąc pod uwagę konieczność leczenia innych chorób, zaczął się proces zwalniania łóżek covidowych, tzn. przywracania miejsc dla niezakażonych pacjentów. W grudniu wojewoda lubelski wydał łącznie 13 takich poleceń.

Zobacz też: Na Lubelszczyźnie spada liczba pacjentów z COVID-19. Najwięcej wolnych łóżek jest m.in. w Chełmie i Lublinie

Zmniejszyła się liczba łóżek covidowych w trzech szpitalach na Podlasiu. Łącznie zwolniło się ponad 70 miejsc

14 lat zawodu opiekuna medycznego. Jak wyglądały początki i co udało się wywalczyć przez te lata?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum