×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarz rodzinny skieruje na nowe badanie na NFZ. Są wytyczne konsultantów krajowych

OPRAC. KK • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Lekarz rodzinny skieruje na nowe badanie na NFZ. Są wytyczne konsultantów krajowych
Tomografia na NFZ od lekarza rodzinnego. Wytyczne konsultantów krajowych Fot. Shutterstock

Od niedawna lekarz rodzinny w przychodni POZ może skierować pacjenta na tomografię komputerową płuc. Wytyczne w tym zakresie opracowali konsultanci krajowi w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

Dodano: 08 marca 2023, 07:40

 

Skierowanie od lekarza rodzinnego na tomografię płuc. Zalecenia

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW oraz konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki opracowali wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w sprawie kierowania pacjentów na badanie obrazowe płuc.

Przypominają, że możliwość zlecenia TK płuc przez lekarza rodzinnego wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia. Wskazano w nim, że lekarz POZ "może wystawiać skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc po stwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu radiologicznym klatki piersiowej przy wskazaniach do pogłębienia diagnostyki.”

- Co oznacza taki zapis? Jeśli w wykonanym zdjęciu RTG klatki piersiowej są obecne zmiany wymagające dalszej diagnostyki, lekarz POZ może wystawić pacjentowi skierowania na badanie TK. Nie jest możliwe wystawienie skierowania w przypadku podejrzenia choroby tylko na podstawie obrazu klinicznego pacjenta. Jest potrzebna dokumentacja potwierdzająca zmiany widoczne w RTG klatki piersiowej - informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej.

Najistotniejsze wytyczne dla lekarzy POZ ws. kierowania na tomografię komputerową płuc:

 • Skierowanie pacjenta na badanie TK płuc powinno wynikać z opisu zmian w badaniu radiologicznym klatki piersiowej (opis powinien być wykonany przez lekarza radiologa, ale nie musi zawierać wprost zalecenia wykonania TK, decyzja leży po stronie lekarza kierującego)
 • Oprócz wyniku badania radiologicznego klatki piersiowej przy kierowaniu pacjenta na poszerzoną diagnostykę należy kierować się obrazem klinicznym i dotychczas prowadzoną diagnostyką (ocena poprzednich badań radiologicznych płuc).
 • Skierowanie na badanie TK płuc może odbywać się zarówno w trybie planowym, jak i pilnym.
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić badanie TK płuc zarówno z kontrastem jak i bez kontrastu. Podanie kontrastu poprawia ocenę zmian w zakresie śródpiersia, pojedynczych guzków, węzłów chłonnych, opłucnej, osierdzia oraz ścian klatki piersiowej. Ostateczna decyzja powinna być podejmowana w łączności z obrazem klinicznym pacjenta.
 • Przed zleceniem badania TK z kontrastem należy pogłębić wywiad w kierunku występowania ostrych reakcji na podanie jodowych środków kontrastowych, ich nasilenia i przebiegu. Ciężka reakcja alergiczna na podanie kontrastu jest przeciwskazaniem do kolejnego podania. Jeśli nie istnieje inna możliwość diagnostyki obrazowej, pacjent powinien zostać skierowany do diagnostyki w warunkach szpitalnych.
 • Przy zleceniu badania TK płuc z podaniem jodowego środka kontrastowego, należy uwzględnić parametry funkcji nerek, tarczycy oraz m.in. zażywaną przez pacjenta metforminę. Jodowe środki kontrastowe mogą być podawane u pacjentów ze stabilną wartością eGFR>= 30ml/min/1.73m2.
 • W przypadku wstępnego rozpoznania choroby śródmiąższowej płuc zalecanym badaniem obrazowym jest HRCT (tomografia wysokiej rozdzielczości), dlatego leczenie i dalsza diagnostyka zmian w płucach związanych z tą chorobą powinna odbywać się w ramach AOS.
 • Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia zmian o charakterze nowotworowym Pacjent powinien otrzymać kartę Diagnostyki i Leczenie Onkologicznego (DiLO) i niezwłocznie uzyskać diagnostykę tą ścieżką.

Badanie w koszyku lekarza POZ nie jest badaniem przesiewowym

Autorzy wytycznych zastrzegają jednocześnie, że "szczegółowe wskazania do badania (TK) są trudne do ustalenia z uwagi na różnorodność chorób płuc i sytuacji klinicznych, w których w badaniu RTG opisana jest zmiana wymagająca rozstrzygnięcia badaniem TK (np. różnicowanie: anomalia anatomiczna, artefakt, zmiana łagodna imitująca naciek nowotworowy, itp.)".

Podkreślają również, że TK klatki piersiowej/płuc w ramach POZ nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wykrywania raka płuca (poniżej informacja szczegółowa o programie przesiewowym).

- Dla osób szczególnie zagrożonych rakiem płuca opracowany został Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK). Badanie jest przeznaczone jedynie dla pacjentów w wieku 50-74, którzy od wielu lat nałogowo palą papierosy. Celem udziału w programie profilaktycznym, pacjent spełniający kryteria powinien zgłosić się do wyznaczonego ośrodka w Polsce wykonującego takie badanie - podkreślają autorzy opracowania. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU