CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Te leki na raka mogły uratować miliony ludzi. Są jednak zbyt późno zatwierdzane. Naukowcy apelują

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Te leki na raka mogły uratować miliony ludzi. Są jednak zbyt późno zatwierdzane. Naukowcy apelują
Te leki na raka mogą uratować miliony ludzi. Nie są jednak zatwierdzone. Naukowcy apelują Fot. AdobeStock

Blisko 1,5 mln ludzi rocznie na świecie można by uratować, jeśli leki na raka byłyby szybciej zatwierdzane. Według naukowców wnioski zawierające tę liczbę pojawiły się po przeanalizowaniu zgonów na raka płuc i prostaty w okresie, jaki zajęło zatwierdzenie najnowszych leków na te choroby w różnych krajach po tym, gdy otrzymały one zielone światło w Stanach Zjednoczonych.

Dodano: 19 października 2022, 06:26 Aktualizacja: 19 października 2022, 08:53
  • W analizie podkreślono, że leczenie przeciwciałem o nazwie pembrolizumab, skuteczne w większości przypadków nowotworów płuc, zostało zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2016 roku
  • "Ponad 600 tys. lat życia pacjentów" można by uratować, gdyby Brazylia, Kanada, Chiny, Indie i Unia Europejska zatwierdziły lek w tym samym czasie
  • Autorzy analizy przyjrzeli się również enzalutamidowi, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty, drugiego najczęściej diagnozowanego na świecie nowotworu u mężczyzn
  • Lek ten, zatwierdzony przez FDA w 2012 roku, nie został dopuszczony w Chinach przez kolejne siedem lat, po części ze względu na wymóg prowadzenia tam oddzielnych prób

Te leki na raka mogą uratować miliony ludzi. Są jednak zbyt późno zatwierdzone

Według naukowców wnioski zawierające tę liczbę pojawiły się po przeanalizowaniu zgonów na raka płuc i prostaty w okresie, jaki zajęło zatwierdzenie najnowszych leków na te choroby w różnych krajach po tym, gdy otrzymały one zielone światło w Stanach Zjednoczonych.

W analizie podkreślono, że leczenie przeciwciałem o nazwie pembrolizumab, skuteczne w większości przypadków nowotworów płuc, zostało zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2016 roku. Wyjaśniono, że "ponad 600 tys. lat życia pacjentów" można by uratować, gdyby Brazylia, Kanada, Chiny, Indie i Unia Europejska zatwierdziły lek w tym samym czasie.

Autorzy analizy przyjrzeli się również enzalutamidowi, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty, drugiego najczęściej diagnozowanego na świecie nowotworu u mężczyzn. Lek ten, zatwierdzony przez FDA w 2012 roku, nie został dopuszczony w Chinach przez kolejne siedem lat, po części ze względu na wymóg prowadzenia tam oddzielnych prób.

Naukowcy doszli zatem do wniosku, że 284 tys. lat życia pacjentów można by uratować, gdyby inne kraje zatwierdziły ten lek wraz z FDA.

Szybsze zatwierdzenia leków to zmniejszenie liczby zgonów

W analizie oszacowano również, że gdyby każdy lek przeciwnowotworowy, zatwierdzany każdego roku przez FDA, został dopuszczony równolegle do obrotu na całym świecie, zmniejszyłoby to liczbę zgonów związanych z rakiem o 10 do 20 proc. Stanowi to około 1,5 - 10 mln ludzi, którzy umierają na raka każdego roku.

- Kiedy lek zostanie dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych, przepisanie go moim pacjentom zajmie lata - powiedziała agencji AFP Mary Gospodarowicz, członek Bloomberg New Economy International Cancer Coalition.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU