Stanowisko PTEiLChZ o hospitalizacji osób z podejrzeniem COVID-19. "Narastają nieprawidłowości"

PTEiLChZ przedstawiło stanowisko ws. zasad hospitalizacji chorych z COVID-19. Zakaźnicy wydali je "w związku z narastającymi nieprawidłowościami w przekazywaniu do oddziałów zakaźnych chorych z różnymi jednostkami chorobowymi, w tym zagrażającymi życiu, pod pretekstem uzyskania wyniku dodatniego w kierunku SARS-CoV-2".
- Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przedstawili stanowisko dotyczące hospitalizacji pacjentów z COVID-19 w oddziałach zakaźnych
- Lekarze chorób zakaźnych podają łączne warunki, które - w ich ocenie - uzasadniają przyjęcie chorego na COVID-19 lub przesłanie go z innego szpitala
- W stanowisku przedstawiają też sytuacje kliniczne, w których nie jest konieczne umieszczanie pacjenta z COVID-19 w oddziale zakaźnym
Są zalecenia zakaźników, bo "narastają nieprawidłowości"
Zarządu Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w opublikowanym stanowisku przekazał zalecenia w sprawie zasad hospitalizacji chorych z COVID-19 w oddziałach zakaźnych. Dotyczą one umieszczania chorych z podejrzeniem COVID-19 w oddziałach zakaźnych oraz przekazywania takich chorych z innych oddziałów szpitalnych.
Jak podano w stanowisku Towarzystwa, zostało ono wydane "w związku z narastającymi nieprawidłowościami w przekazywaniu do oddziałów zakaźnych chorych z różnymi jednostkami chorobowymi, w tym zagrażającymi życiu, pod pretekstem uzyskania wyniku dodatniego w kierunku SARS-CoV-2".
Hospitalizacja chorego z COVID-19 na oddziale zakaźnym. Kiedy wymagana?
W aktualnej sytuacji epidemiologicznej eksperci Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zalecają następujące zasady hospitalizacji:
1) Hospitalizacja z powodu COVID-19 w oddziałach zakaźnych jest uzasadniona u chorego ze stwierdzanymi łącznie:
a) klinicznymi objawami infekcji układu oddechowego i
b) potwierdzonym radiologicznie (RTG, CT) zapaleniem płuc o obrazie typowym dla COVID-19 oraz
c) dodatnim wynikiem testu genetycznego lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanym i zarejestrowanym w ciągu 24 godzin przed ewentualną hospitalizacją w oddziale zakaźnym, pod warunkiem, że nie występuje u chorego inny ostry stan chorobowy wymagający bezzwłocznego
leczenia specjalistycznego.
Hospitalizacja na oddziale zakaźnym. Kiedy brak uzasadnienia?
2) Chorzy z aktualnym wynikiem dodatnim testu genetycznego lub antygenowego, ale bez objawów klinicznych lub radiologicznych zapalenia płuc nie wymagają hospitalizacji w oddziale zakaźnym.
3) Dodatni wynik badania w kierunku COVID-19, uzyskany po ustawowym okresie izolacji (aktualnie 7 dni) nie jest podstawą do hospitalizacji lub przekazania chorego do oddziału zakaźnego.
Ci chorzy powinni być leczeni w oddziale właściwym dla choroby zasadniczej
4) Chorzy wymagający diagnostyki lub leczenia ostrego stanu chorobowego lub opieki specjalistycznej (np. chirurgicznej, kardiologicznej, ginekologicznej, itd ...) wynikającej z choroby zasadniczej, mimo stwierdzenia dodatniego wyniku badania w kierunku COVID-19 nie powinni być kierowani do oddziału zakaźnego, lecz hospitalizowani w oddziale właściwym dla leczenia choroby zasadniczej z zapewnieniem warunków izolacji pacjenta i ochrony osobistej personelu.
5) W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest czasowe przekazanie chorego, wymagającego diagnostyki.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Skończyło się opłacanie składki zdrowotnej z budżetu państwa. Weszły ważne zmiany
-
Tysiące odwołanych pobytów w sanatoriach. Kraska: ministerstwo wprowadziło zmiany
-
Migotanie przedsionków. Kardiolodzy wskazują, jak rozpoznać chorobę
-
Specjalny dodatek w 2023 roku. Nie każdy wie, że może otrzymać 620 zł miesięcznie
-
To jeden z charakterystycznych objawów cukrzycy. Najczęściej bagatelizowany
-
Do szpitala na NFZ ze skierowaniem od lekarza z prywatnego gabinetu. Czy lecznica może odmówić?