CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sopot: 100-latkowie z płucami o 30 lat młodszymi

Autor: RZX/RYNEK ZDROWIA

Sopot: 100-latkowie z płucami o 30 lat młodszymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Sopocie (Pomorskie) pod koniec lipca pojawili się organizatorzy kampanii Płuca Polski, by dać szansę sprawdzenia kondycji swoich płuc mieszkańcom i turystom. Skorzystało z tego aż 160 osób, a w nich było dwóch 100-letnich mężczyzn, których płuca, jak się okazało, były od nich aż o 30 lat młodsze!

Dodano: 31 lipca 2017, 15:51

Wśród tej licznej grupy na badaniach pojawiło się dwóch mężczyzn, którzy ukończyli 100 lat. Po badaniu okazało się, że ich płuca mogą być przykładem dla innych - panowie mieli płuca o ponad 30 lat młodsze niż wiek metrykalny.

Osoby przebywające przy sopockim molo miały także okazję skorzystać z POChP Skanera. To bezpłatne narzędzie internetowe, które pozwala ocenić wstępne ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań przygotowanych przez pulmonologów.

- Dzięki wydarzeniom takim jak w Sopocie, staramy się zwiększać świadomość społeczeństwa na temat chorób, które są tzw. „cichymi zabójcami”. Jedną z takich chorób jest POChP. 75% chorych nawet nie wie, że cierpi na to schorzenie, dlatego cieszymy się, że tak dużo osób poddało się badaniom spirometrycznym podczas akcji. Przebadani uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania w zakresie zdrowia płuc czy ich profilaktyki. Wiele z nich pierwszy raz usłyszało o POChP i dowiedziało się, że mogą należeć do grupy ryzyka zachorowania - komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU