CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Są trzy rodzaje długiego COVID. Objawy każdego są inne. Nowe odkrycie badaczy

• Źródło: PAP

Są trzy rodzaje długiego COVID. Objawy każdego są inne. Nowe odkrycie badaczy
Brytyjscy eksperci: są trzy rodzaje długiego Covidu, każdy z różnymi symptomami Fot. Shutterstock

Nowe ustalenia badaczy w sprawie tzw. długiego COVID. Według naukowców z uczelni King's College London (KCL) występuje on w trzech odmianach, z których każda wiąże się z innymi symptomami. Odkrycie opisał brytyjski portal Sky News

Dodano: 10 sierpnia 2022, 12:06 Aktualizacja: 10 sierpnia 2022, 12:16

 

Są trzy rodzaje długiego COVID. Objawy każdego są inne

Długi COVID oznacza utrzymywanie się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż cztery tygodnie, czasami przez wiele miesięcy.

Według ekspertów w przypadku pierwszego rodzaju długiego Covidu doświadcza się objawów neurologicznych, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bólu głowy. Dotykają one tych, którzy zakazili się wirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były Alfa i Delta.

Druga grupa chorujących cierpi na problemy z oddychaniem, w tym ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.

Ostatnia, trzecia grupa zmaga się z różnorodnymi objawami, w tym z kołataniem serca, bólem mięśni oraz zmianami skórnymi.

Naukowcy przebadali 1459 osó 

Aby wyciągnąć wnioski dotyczące różnych rodzajów długiego Covidu, naukowcy przebadali 1459 osób żyjących z tą chorobą, które nadal borykają się z objawami co najmniej 12 tygodni po zakażeniu.

- Zebrane dane wyraźnie pokazują, że zespół chorobowy następujący po przebyciu Covid-19 (...) występuje w kilku podtypach. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania może pomóc w znalezieniu strategii leczenia  - powiedziała doktor Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z KCL.

Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii na długi Covid-19 cierpi ok. 2 mln osób - podał w czerwcu brytyjski państwowy urząd statystyczny ONS. Według niego długi Covid-19 najczęściej występuje wśród kobiet, osób w wieku od 35 do 69 lat, mieszkańców ubogich obszarów, pracowników systemu opieki społecznej, zdrowotnej lub edukacji, a także wśród osób, u których jednocześnie występują inne schorzenia bądź są niepełnosprawne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU