×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

RPO pyta ministra zdrowia o nadmiarowe zgony. Winny niewydolny system opieki

OPRAC. JKB • Źródło: RPO, RYNEK ZDROWIA

RPO pyta ministra zdrowia o nadmiarowe zgony. Winny niewydolny system opieki
Koronawirus. RPO zaniepokojony wysoką śmiertelnością pyta o nadmiarowe zgony. Fot. PAP/EPA

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministra zdrowia o nadmiarowe zgony w Polsce związane z koronawirusem.  Dopytuje o plany wdrożenia rejestru pokazującego efekty leczenia w całej medycynie, ze szczególnym uwzględnieniem śmiertelności chorych na COVID-19 leczonych na intensywnej terapii.

Dodano: 18 stycznia 2022, 14:19 Aktualizacja: 18 stycznia 2022, 14:33
  • Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że nadmiarowe zgony w Polsce osób chorych na COVID-19 w głównej mierze bezpośrednio łączą się ze słabością, a także niewydolnością systemu opieki
  • Jednak zdaniem RPO najbardziej niepokojące jest obserwowane zjawisko wysokiej śmiertelności pacjentów z koronawirusem leczonych na oddziałach intensywnej terapii
  • Rzecznik zastanawia się także nad tym, czy system opieki zdrowotnej sprosta aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, gdy uwidoczniły się kolejne problemy

RPO pyta o nadmiarowe zgony z powodu COVID-19

RPO zwrócił się z pytaniem do ministra zdrowia, czy resort prowadzi lub też zamierza prowadzić oficjalnie dostępny rejestr pokazujący efekty leczenia w odniesieniu do całej medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem śmiertelności chorych na COVID-19 leczonych na intensywnej terapii

Jak informuje RPO, dramatyczna informacja o przekroczeniu progu 100 tys. zgonów z powodu koronawirusa rodzi wiele pytań. Rzecznik podkreśla jednocześnie, że "problem większej umieralności na COVID-19 w porównaniu z innymi państwami jest złożony oraz zakorzeniony w słabości i niewydolności systemu opieki zdrowotnej. Pandemia uwypukliła bowiem jego wieloletnie wady".

Dodatkowo – jak wspomina RPO – system boryka się jeszcze z nawarstwiającymi się problemami kadrowymi, niedofinansowaniem, etc.

- Rodzi to obawy czy system opieki zdrowotnej jest w stanie sprostać aktualnej sytuacji, która obnażyła i jeszcze bardziej zaznaczyła obszary wymagające natychmiastowej naprawy. Budzi to niepokój o nasze wspólne bezpieczeństwo. Wątpliwości te łączą się z zaniepokojeniem społecznym, wskazującym na brak odważnych działań państwa w walce z pandemią – czytamy w komunikacie RPO.

Wysoka śmiertelność pacjentów z COVID-19 na intensywnej terapii

Ważnym problemem, na jaki zwraca uwagę RPO, jest śmiertelność pacjentów z COVID-19, którzy leczeni są na intensywnej terapii. Powołując się na media, Rzecznik podkreśla, że w niektórych placówkach (np. w województwach małopolskim czy podlaskim) odnotowuje się wysoki poziom śmiertelności na tych oddziałach.

RPO zauważa także, że mimo licznych dokumentów – dostępnych na stronie MZ – wypracowanych przez konsultantów i medyczne towarzystwa naukowe, nie ma jasności związanej z obecnie obowiązującymi wytycznymi.

- Kolejną bolączką, która wyłoniła się z analizy ekspertów, jest niejasność wytycznych postępowania i brak nadzoru nad ich stosowaniem w diagnostyce i leczeniu COVID-19. [...] Wraz z dużą liczbą dokumentów brak jest jasności co do aktualnie obowiązujących wytycznych. Ponadto nie ma również mechanizmów monitorowania i nadzoru nad ich stosowaniem przez poszczególne szpitale – zaznacza RPO.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU