CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przeciwciała dla osób z COVID-19 nie są wskazane. Eksperci z WHO ostrzegają

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Przeciwciała dla osób z COVID-19 nie są wskazane. Eksperci z WHO ostrzegają
WHO ostrzega przed stosowaniem leków opartych na przeciwciałach. Fot. AdobeStock

Eksperci z WHO ostrzegają przed stosowaniem leków opartych na przeciwciałach u osób zakażonych COVID-19. Mogą one nie zadziałać na dominujące obecnie warianty koronawirusa.

Dodano: 16 września 2022, 13:59 Aktualizacja: 16 września 2022, 14:44

 

Ostrzeżenie ws. leków na koronawirusa

Koronawirus nieustannie się zmienia, ewoluuje też wiedza na jego temat. Dlatego eksperci sukcesywnie zmieniają zalecenia odnośnie leczenia COVID-19. WHO wydała właśnie nowe rekomendacje.

Na bazie najnowszych badań Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowanie zaleciła rezygnację z używania otrovimabu i casirivimabu/imdevimabu, ponieważ raczej nie działają one na obecnie krążące warianty zarazka.

Sotrovimab i casirivimab/imdevimab to dwa leki, które zawierają przeciwciała skierowane przeciwko białku kolca SARS-Cov-2 z potencjałem neutralizowania zdolności wirusa do zakażania komórek. Wcześniej środki te były przez WHO warunkowo zalecane do stosowania.

Jednocześnie organizacja warunkowo rekomenduje stosowanie remdisiviru u pacjentów z ciężkim COVID-19.

Wydała też warunkową rekomendację niepodawania tego leku u osób krytycznie chorych.

Te zalecenia oparte są na badaniach z udziałem ponad 7 tys. pacjentów, które pokazały 13 zgonów mniej na 1000 osób ciężko chorych otrzymujących remdisivir i 34 zgony więcej na 1000 pacjentów chorych krytycznie.

Eksperci uznali korzyści z podawania remdisiviru za skromne, a pewność wyników odnośnie śmiertelności i konieczności stosowania mechanicznej wentylacji za umiarkowaną.

Stąd warunkowe zalecenie stosowania tego środka.

Zalecenia dotyczące leczenia COVID-19

WHO jednocześnie stwierdziła, że w leczeniu COVID-19 stosowane wcześniej w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) leki blokujące interleukinę 6 - tocilizumab lub sarilumab - mogą być łączone z innym środkiem przeciw RZS - baricitinibem, obok podawania przeciwzapalnych kortykosteroidów u osób ciężko i krytycznie chorych.

To zalecenie oparte zostało na wysokiej jakości dowodach wskazujących na korzyści odnośnie przeżywalności pacjentów przyjmujących baricitinib, przy minimalnych lub zerowych skutkach ubocznych, gdy podawany on jest z kortykosteroidami i blokerami interleukiny 6.

Jednocześnie WHO zdecydowanie zaleca niestosowanie iwermektyny i hydroksychlorochiny niezależnie od stopnia nasilenia choroby.

Więcej informacji na stronach dostępnych TU i TU.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU