CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii. 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego

OPRAC. ML • Źródło: RYNEK ZDROWIA/PAP

Powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii. 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego
Lublin będzie miał Centrum Pulonologii. Fot. AdobeStock

Do końca 2023 r. ma zostać zakończony pierwszy etap budowy Regionalnego Centrum Pulmonologii w Lublinie. Samorząd województwa lubelskiego otrzymał na ten projekt 30 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. Docelowo w ośrodku będzie 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego.

Dodano: 10 czerwca 2022, 08:24 Aktualizacja: 05 lipca 2022, 08:22
  • Osoby cierpiące na gruźlicę, astmę, inne choroby płuc czy alergie – wszystkie będą mogły otrzymać pomoc w Regionalnym Centrum Pulmonologii w Lublinie
  • Za niecałe dwa lata powstanie przy szpitalu przy ul. Herberta
  • Pieniądze na inwestycję już są. Jedyny problem może być z lekarzami

Regionalne Centrum Pulmonologii. Pierwszy etap w 2023 roku

Jak przekazał rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Remigiusz Małecki, Regionalne Centrum Pulmonologii będzie funkcjonować w ramach wojewódzkiego szpitala im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, w lokalizacji przy ul. Herberta w Lublinie.

Pierwszy etap zakłada wykonanie dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni całkowitej 3 tys. mkw. Na parterze znajdzie się 30-łóżkowy oddział chorób płuc z nieinwazyjną wentylacją mechaniczną. Natomiast na niższej kondygnacji będą pomieszczenia zabezpieczenia technicznego, szatnie personelu, pomieszczenia magazynowe itp. Budynek ma zostać oddany do użytku do końca 2023 r.

W ostatnich dniach, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski informował, że samorząd województwa otrzymał 30 mln zł na pierwszy etap budowy ośrodka z drugiego naboru Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.

- Po zakończeniu tych prac, pierwsi pacjenci będą mogli już korzystać z leczenia w tym budynku. Kolejny etap przewiduje nadbudowę jeszcze dwóch pięter. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 100 mln zł. Będziemy aplikować o kolejne środki, które pozwolą nam jak najszybciej dokończyć tę inwestycję - zapowiedział kierownik działu analiz i kontrolingu w szpitalu wojewódzkim Andrzej Wiśniewski.

Docelowo po zakończeniu wszystkich etapów prac placówka będzie liczyć 150 łóżek. Jak dodał Wiśniewski, centrum powstanie na bazie dotychczas funkcjonujących już oddziałów chorób płuc.

- Centrum ma zapewnić w jednym miejscu kompleksową i specjalistyczną opiekę dla pacjentów z chorobami układu oddechowego. Będzie tu zarówno mieścić się diagnostyka, lecznictwo szpitalne, sale zabiegowe do bronchoskopii. Jest to też szczególnie istotne teraz w kontekście COVID-19 - ocenił kierownik.

Rzecznik marszałka podkreślił, że budowa Regionalnego Centrum Pulmonologii jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne z zakresu chorób układu oddechowego.

- Zapewnienie świadczeń zdrowotnych musi uwzględniać zmieniające się trendy demograficzne i epidemiologiczne - zaznaczył rzecznik.

Wzrost zapadalności na choroby układu oddechowego

Wskazał, że według opracowań medycznych, zarówno w Polsce, jak i na Lubelszczyźnie, prognozowany jest wzrost zapadalności na choroby układu oddechowego. W woj. lubelskim szacuje się go na ok. 10 proc. do 2029 r. Natomiast liczba hospitalizacji z powodu gruźlicy i chorób płuc do 2031 roku wzrośnie - według szacunków - z poziomu 18,31 tys. do 22,23 tys.

- Realizacja projektu przyczyni się również do zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego i gruźlicy, a także zabezpieczy dostępność do diagnostyki i leczenia w zakresie chorób płuc, raka płuc oraz rehabilitacji - podkreślił Małecki.

Z danych lubelskiego sanepidu opublikowanych w "Ocenie stanu bezpieczeństwa sanitarnego za 2021 r." wynika, że w zeszłym roku zanotowano w regionie 260 nowych przypadków zachorowań na gruźlicę. Podobnie, jak w latach ubiegłych dominowały zachorowania wśród mężczyzn. Najwyższą zapadalność na 100 tys. mieszkańców zanotowano w powiatach: tomaszowskim, łukowskim, hrubieszowskim. W zeszłym roku na Lubelszczyźnie 35 osób zmarło z powodu gruźlicy.

Samorządy z województwa lubelskiego otrzymały ponad 2,5 mld zł w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Wsparcie dotyczy 462 inwestycji w regionie. Najwięcej środków otrzymały gminy - 1,9 mld zł, powiaty ziemskie - 342 mln zł, miasta na prawach powiatu - 167 mln zł, a samorząd województwa lubelskiego - 100 mln zł, jeden związek komunalny - 9,3 mln zł.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU