CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstał pierwszy raport dotyczący epidemiologii twardziny układowej w Polsce

Autor: KG/RYNEK ZDROWIA

Powstał pierwszy raport dotyczący epidemiologii twardziny układowej w Polsce
Twardzina układowa szczególnie groźna jest, gdy pogarsza funkcjonowanie nerek, serca i płuc, mogąc potencjalnie doprowadzić do śmierci pacjenta. Fot. Archiwum

Raport pt. ''Twardzina układowa ze szczególnym uwzględnieniem choroby śródmiąższowej płuc w Polsce. Epidemiologia w latach 2008-2018'' przygotowany przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, jest pierwszym w Polsce opracowaniem danych epidemiologicznych, dotyczących twardziny układowej oraz śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej.

Dodano: 10 grudnia 2020, 19:15 Aktualizacja: 10 grudnia 2020, 19:15

W 2018 r. liczba chorych na twardzinę układową w Polsce wyniosła 5 400 osób, podczas gdy śródmiąższowa choroba płuc w przebiegu twardziny układowej dotykała nieco ponad 500 osób. Chorują na nią głównie kobiety (ponad 80%) w piątej i szóstej dekadzie życia (średnia wieku chorych to 52 lata). Pacjenci ze współistniejącą śródmiąższową chorobą płuc są nieco starsi, lecz ta manifestacja choroby również dotyka głównie kobiet - czytamy w komunikacie prasowym.

Twardzina układowa to choroba, która prowadzi do włóknienia i uszkodzenia czynności wielu narządów, m.in. układu krwionośnego, trawiennego i oddechowego, a także skóry. Czasem określana jest jako choroba, która ''zabiera twarz'' - ze względu na charakterystyczne zmiany w wyglądzie chorego. Szczególnie groźna jest, gdy pogarsza funkcjonowanie nerek, serca i płuc, mogąc potencjalnie doprowadzić do śmierci pacjenta.

To właśnie płucna manifestacja twardziny układowej, prowadząca do rozwoju śródmiąższowej choroby płuc, odpowiada za 30% zgonów wszystkich chorych z tej grupy. W badaniach cechy choroby śródmiąższowej płuc widoczne są natomiast nawet u 75% chorych.

Badania europejskie pokazują, że w wyniku twardziny układowej u 35% pacjentów rozwija się śródmiąższowa choroba płuc. Tymczasem w Polsce śródmiąższowa choroba płuc raportowana jest zaledwie u ok. 10% pacjentów z twardziną układową, co może pozostawiać chorych bez właściwego leczenia.

Z uwagi na wysoką śmiertelność chorych ze śródmiąższową chorobą płuc w przebiegu twardziny układowej, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO opracował raport pt. ''Twardzina układowa ze szczególnym uwzględnieniem choroby śródmiąższowej płuc w Polsce. Epidemiologia w latach 2008-2018''.  Jest on pierwszym opracowaniem analizującym częstość występowania i chorobowość w zależności od płci w naszym kraju. Jego wyniki pokazują, że w okresie od 2008 do 2018 roku liczba chorych wzrosła z 3,7 tys. do 5,4 tys. osób.

- Zauważamy systematyczny wzrost częstości występowania twardziny układowej. To niepokojące zjawisko można tylko częściowo wytłumaczyć poprawą możliwości diagnostycznych. Niewątpliwie główną przyczyną jest rzeczywisty wzrost zapadalności na choroby autoimmunologiczne - podkreśla dr hab. prof. nadzw. Wojciech Piotrowski z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tymczasem liczba pacjentów cierpiących na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej w analizowanym okresie zmniejsza się.

- Należy to uznać za zastanawiające. Proporcja chorych, u których stwierdzono zajęcie płuc zmniejszyła się z 14,7% w 2008 r. do 9,6% w 2018 r. Tymczasem, zgodnie z badaniami europejskimi proporcja osób ze śródmiąższową chorobą płuc w przebiegu twardziny układowej w Europie wynosi około 35%. Można więc przypuszczać, że duża część przypadków twardziny układowej ze współwystępującą śródmiąższową chorobą płuc nie jest w Polsce identyfikowana lub raportowana - stwierdza w omawianym raporcie prof. Marek Brzosko, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

W latach 2008-2018 średnia wieku chorych z twardziną układową wynosiła nieco ponad 52 lata. Udział kobiet w populacji chorych kształtował się na poziomie od 82,5% do 84,3%. Taki rozkład płci jest zgodny z analizami populacji chorych przeprowadzonymi w innych krajach. Pacjenci ze współistniejącą śródmiąższową chorobą płuc są nieco starsi, lecz tu również obserwowana jest dominacja płci żeńskiej. Chorzy na twardzinę układową to często osoby czynne zawodowo, pełniące role społeczne i zawodowe, zaś twardzina to choroba, która znacząco wpływa na życie pacjentów, często ograniczając ich aktywność.

- Ci chorzy po prostu mają problem z wejściem na pierwsze piętro, z wykonaniem prostych czynności. Pacjenci z twardziną układową cierpią na chorobę, która jest widoczna, przeszkadza im funkcjonować, zmniejsza ich wydolność i mają świadomość, że ta choroba ich zabija - stwierdza prof. Eugeniusz J. Kucharz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Eksperci podkreślają, że do poprawy sytuacji chorych na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej niezbędne są dwa czynniki: szybka i właściwa diagnostyka oraz kompleksowe leczenie.

Zdaniem prof. Piotrowskiego, aby właściwie zidentyfikować śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej, potrzebne jest powołanie zespołów interdyscyplinarnych.

- Szczególnie istotna wydaje się systematyczna współpraca pomiędzy pulmonologiem i reumatologiem, a także innymi specjalistami np. radiologiem. Diagnostyka zmian w płucach wymaga doboru właściwych metod diagnostycznych, których wykonanie i właściwa interpretacja pozostają w obszarze kompetencji specjalisty chorób płuc lub radiologa wyspecjalizowanego w diagnostyce chorób śródmiąższowych. Ze względu na rzadkie występowanie tych chorób taka diagnostyka powinna odbywać się w ośrodkach referencyjnych, gdzie koncentracja pacjentów z rzadkimi chorobami gwarantuje odpowiednie doświadczenie specjalistów zaangażowanych w proces diagnostyczny - podkreśla.

Drugim, równie ważnym czynnikiem mogącym poprawić jakość życia pacjentów, a także wydłużyć czas ich przeżycia, jest właściwe leczenie. Mimo, że w tym momencie lekarze nie mają do dyspozycji terapii mogących wyleczyć pacjenta ze śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej, obiecującą strategią postępowania terapeutycznego jest zastosowanie leku skutecznego w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc.

- Mamy lek, który nie pozwala nam co prawda cofnąć choroby, ale w sposób udokumentowany spowalnia proces włóknienia. Najistotniejsze dla chorego jest to, że nie traci tak szybko czynności płuc - stwierdza prof. Kucharz.

Raport ''Twardzina układowa ze szczególnym uwzględnieniem choroby śródmiąższowej płuc w Polsce. Epidemiologia w latach 2008-2018'' ukazał się w listopadzie 2020 r. Przygotował go Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, powstał przy wsparciu firmy Boehringer Ingelheim. Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: https://innowo.org/userfiles/rap_twardzina.pdf.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU