CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Posłowie pytają o koszt zakupu pulsoksymetrów. Wiceminister zasłania się klauzulą tajności

OPRAC. JKB • Źródło: SEJM, RYNEK ZDROWIA

Posłowie pytają o koszt zakupu pulsoksymetrów. Wiceminister zasłania się klauzulą tajności
Wiceminister zdrowia odpowiedział na pytania dotyczące pulsoksymetrów i programu DOM. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Do Ministerstwa Zdrowia skierowano interpelację poselską w sprawie pulsoksymetrów, które w ramach programu Domowa Opieka Medyczna trafiały do chorych na COVID-19. - Informacje związane z kosztem zakupu oraz procedurą zakupową objęte są klauzulą tajności - odpowiada wiceminister Waldemar Kraska.

Dodano: 20 grudnia 2022, 11:32 Aktualizacja: 20 grudnia 2022, 11:37
 • Do resortu zdrowia skierowano interpelację poselską dotyczącą pulsoksymetrów, które miały otrzymać osoby w całej Polsce w ramach programu Domowa Opieka Medyczna (DOM)
 • - Wszystkie osoby w wieku 55+, u których badanie wykazało pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, miały zostać zaopatrzone w pulsoksymetr automatycznie, tzn. bez uwzględnienia ich potrzeb czy wyrażenia przez nich takiej woli – wskazują posłowie
 • W interpelacji podkreślono także, że łącznie zakupiono około 200 tys. urządzeń, ale dotychczas nie ujawniono danych dotyczących kosztu zakupu wszystkich pulsoksymetrów
 • - W ramach Programu PulsoCare pulsoksymetr otrzymało ponad 1,3 mln osób – odpowiedział w imieniu resortu wiceminister Waldemar Kraska
 • Koszty? Tu wiceminister zasłania się klauzulą tajności

Klauzula tajności w sprawie pulsoksymetrów

Posłowie z Koalicji Obywatelskiej wystosowali interpelację do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wezwań do zwrotu pulsoksymetru, jakie otrzymują osoby, które miały jakoby otrzymać pulsoksymetr w ramach programu "Domowa Opieka Medyczna", a nigdy go w rzeczywistości nie otrzymały, a także w sprawie trybu i kosztów zakupu urządzeń.

Pulsoksymetry sfinansowała Agencja Rezerw Materiałowych. Różnorodne źródła wskazują, że zakupiono około 200 tys. urządzeń, choć danych tych nigdy oficjalnie nie potwierdzono. Łączny koszt zakupu wszystkich pulsoksymetrów także pozostaje nieznany, wręcz zastrzeżony. Jednak uwzględniając ówczesne ceny rynkowe pulsoksymetrów, średni koszt urządzenia wynosił około 120-150 zł – podkreślają posłowie.

W sprawie odpowiedział wiceminister Waldemar Kraska, który już na wstępie zaznaczył, że:

- Pulsoksymetry wykorzystywane w ramach Programu PulsoCare zostały zakupione przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych na podstawie decyzji Ministra Zdrowia tworzących rezerwy strategiczne, tym samym informacje związane z kosztem zakupu oraz procedurą zakupową objęte są klauzulą tajności.

Pulsoksymetry otrzymało 1,3 mln osób

Jak wskazał wiceszef MZ, w ramach Programu PulsoCare pulsoksymetr otrzymało ponad 1,3 mln osób, z podziałem na lata:

 • 2020 roku - 92 242 przesyłek;
 • 2021 roku- 840 576 przesyłek;
 • 2022 roku - 418 518 przesyłek.

Z kolei statystyki dotyczące pulsoksymetrów, które nie zostały odebrane przedstawiają się następująco:

 • w roku 2020: 8 059 przesyłek,
 • w roku 2021: 211 351 przesyłek,
 • w roku 2022: 137 661 przesyłek.

W 2021 roku zwrócono 427 681 przesyłek z pulsoksymetrem, a w 2022 roku zwrócono 205 271 przesyłek. Jednocześnie zaś wiceminister wyjaśnił, że urządzenia były na bieżąco dezynfekowane i serwisowane, a następnie wysyłanie ponownie do pacjentów "w związku z czym liczba przesyłek nie jest równa liczbie wydanych pulsoksymetrów".

- Należy wskazać, że pulsoksymetry nadal zwracane są do Ministerstwa Zdrowia i przekazywane do dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ponowne wykorzystanie urządzeń uzależnione jest od sytuacji epidemicznej. Wskazuję, że dokonywany przez pulsoksymetry pomiar saturacji jest pomiarem wykorzystywanym w codziennym monitoringu pacjentów niezależnym od wirusa SARS-CoV-2, tym samym urządzenia będą mogły być wykorzystane w bieżącym monitoringu wszystkich pacjentów, u których zidentyfikowano konieczność dokonywania pomiaru saturacji – podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU