CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Popularny aerozol do nosa wraca do aptek. Producent zadeklarował termin

OPRAC. JKB • Źródło: GDZIEPOLEK, RYNEK ZDROWIA

Popularny aerozol do nosa wraca do aptek. Producent zadeklarował termin
Popularny spray do nosa wkrótce wróci do aptek. Fot. AdobeStock

Xylometazolin Teva niebawem będzie ponownie dostępny w aptekach. Według zapewnień producenta powrót aerozolu przewidziany jest na połowę października.

Dodano: 04 października 2022, 10:52 Aktualizacja: 04 października 2022, 20:17
  • Xylometazolin Teva to popularny aerozol do nosa stosowany przy katarze i przeziębieniu
  • W ostatnim czasie spray nie był powszechnie dostępny w aptekach – według wskazówek portalu GdziePoLek.pl jego obecna dostępność sięga zaledwie 25 proc.
  • Jednak już w połowie października Xylometazolin ma powrócić do aptek, jak wynika z informacji od producenta uzyskanej przez portal GdziePoLek

Krople do nosa wkrótce dostępne

Xylometazolin Teva 0,1 proc. to produkt leczniczy w formie aerozolu do nosa dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Stosowany jest jako środek na łagodzenie kataru przy przeziębieniu. Spray zawiera w sobie ksylometazolinę o działaniu obkurczającym naczynia – wyjaśnia GdziePoLek.

Preparat przede wszystkim zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny, dzięki czemu udrożnia się zatkany nos. Portal przypomina, że może być stosowany także w leczeniu alergii, zapalenia zatok i łagodzenia przebiegu przeziębienia oraz grypy. Wydawany jest bez recepty.

Jak wynika ze statystyk podanych przez portal GdziePoLek, Xylometazolin obecnie jest dostępny w zaledwie 25 proc. aptek w Polsce. Jednak niebawem sytuacja ta ma się zmienić. - Od producenta otrzymaliśmy informację, iż lek ma wrócić do aptek w połowie października bieżącego roku – czytamy na portalu.

 Problemy z dostępnością leków

Przypomnijmy: od dłuższego czasu apteki i farmaceuci alarmują o problemach z dostępnością niektórych leków. Ministerstwo Zdrowia 1 września opublikowało tzw. listę antywywozową. Oznacza to listę leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski.

Wykaz obejmuje 178 pozycji. Wśród leków zagrożonych brakiem znalazły się m.in. preparaty stosowane przy leczeniu chorób układu oddechowego, leki przeciwcukrzycowe, antydepresanty, leki na niedobory odporności, leki przeciwzakrzepowe czy leki przeciwpadaczkowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU