• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ponad 30 proc. pacjentów rok po przebyciu COVID ma zmiany w płucach

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP13 maja 2021 13:29

Nawet jedna trzecia pacjentów covidowych po roku od choroby zmaga się z problemami po stronie płuc - donoszą naukowcy na łamach "The Lancet Respiratory Medicine"

Ponad 30 proc. pacjentów rok po przebyciu COVID ma zmiany w płucach
Fot. Shutterstock
  • Badanie przeprowadzone na 83 pacjentach pokazało, że aż jedna trzecia z nich po roku od przechorowania COVID-19 doświadczała problemów z płucami
  • Kobiety częściej wykazywały niepokojące wyniki, ale potrzeba dalszych badań, aby mieć pewność, czy płeć wpływa na przebieg rekonwalescencji
  • Należy także zbadać, czy są programy ćwiczeń, które pozwolą pacjentom szybciej wyzdrowieć

Naukowcy z University of Southampton we współpracy z naukowcami z chińskiej miejscowości Wuhan badali temat naturalnego wyzdrowienia z ciężkiego zapalenia płuc będącego wynikiem COVID-19 rok od przebytej hospitalizacji.

Obniżenie czynności płuc

Badano stan 83 pacjentów covidowych wypisanych ze szpitala po ciężkim zapaleniu płuc po trzech, sześciu, dziewięciu i dwunastu miesiącach od wypisu. Brane pod uwagę były wyniki tomografii komputerowej klatki piersiowej, pomiarów czynności płuc i testu wydolnościowego. Po roku większość pacjentów prawdopodobnie okazała się wyzdrowieć - wykazała poprawę w zakresie objawów, wydolności i zmian w tomografii mających związek z COVID. 5 proc. pacjentów wciąż zgłaszało duszności, a wyniki tomografii pokazywały niewielkie zmiany w płucach u 1 na 4 pacjentów. 1 na 3 pacjentów doświadczał obniżonej czynności płuc, głównie kobiety.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach "The Lancet": https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(21)00174-0/fulltext

Trzy mechanizmy szkodliwości koronawirusa

Zmiany w płucach po COVID-19 były badane już wcześniej. Badanie przeprowadzone na organizmach zmarłych osób dało jak dotąd najdokładniejszy obraz zmian w płucach po zakażeniu koronawirusem i pozwoliło odnotować powody ciężkich powikłań po ciężkim przebiegu COVID-19.

Okazało się, że uszkodzenia płuc powodowane są przez trzy mechanizmy, które przyczyniają się nierzadko także do zgonów. Te mechanizmy określane są mianem "triady" i są to: gwałtowne zapalenie płuc, bezpośrednie uszkodzenie komórek płuc uczestniczących w wymianie gazowej oraz przyspieszone powstawanie blizn.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum