• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ponad 1000 nowych łóżek covidowych w woj. łódzkim

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP04 listopada 2021 14:24

W efekcie decyzji wojewody łódzkiego, zwiększyła się liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. W Łódzkiem jest ponad 1000 nowych łóżek, z czego 400 jest wolnych.

Przybywa łóżek covidowych. Fot. Shutterstock
 • Mimo znacznego wzrostu zachorowań, w województwie łódzkim sukcesywnie przybywa nowych łóżek covidowych dla pacjentów
 • Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński każdego dnia podejmuje kolejne decyzje związane z uruchamianiem łóżek w różnych miejscach w regionie
 • Z danych wynika, że ogólna liczba łóżek covidowych w regionie wynosi 1129, z czego w czwartek 676 jest zajętych. Przygotowano też 184 respiratory, z których 50 pozostaje w użyciu

Łóżka dla pacjentów z COVID-19 przygotowane w Łódzkiem

Jak zapewniła w rozmowie z PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska, mimo wzrostu zachorowań i tym samym zwiększającej się liczby pacjentów chorych na COVID-19 przyjmowanych do szpitali w woj. łódzkim nie ma obaw o niewystarczającą liczbę miejsc w placówkach medycznych.

- Monitorujemy na bieżąco sytuację i na tej podstawie wojewoda każdego dnia podejmuje kolejne decyzje o uruchamianiu łóżek covidowych w różnych miejscach regionu. Pierwsze z nich zapadły w czasie ostatniego weekendu - wyjaśniła.

Dotyczyły one m.in. przekształcenia w łóżka covidowe miejsc w placówkach poza czterema wyznaczonymi do leczenia COVID-19 szpitalami - im. Biegańskiego w Łodzi, w Zgierzu, Bełchatowie i Radomsku.

Od poniedziałku pacjenci z COVID-19 przyjmowani są też m.in. w:

 • Pabianickim Centrum Medycznym (25 miejsc),
 • Zespole Opieki Zdrowotnej w Łowiczu (7),
 • łódzkim szpitalu im. Barlickiego uruchomiono 4 łóżka respiratorowe.

We wtorek o baza zwiększyła się o:

 • 20 łóżek w Wieluniu,
 • 22 w Tomaszowie Mazowieckim, 
 • 34 w łódzkim Koperniku
 • 24 w Bełchatowie.

W środę zaś baza zwiększyła się o: 

 • 28 łóżek w Radomsku,
 • po 30 w szpitalach w Kutnie oraz Piotrkowie Trybunalskim.

- Zapadła również decyzja o uruchomieniu 5 dodatkowych łóżek obserwacyjno-zakaźnych pediatrycznych w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi, w związku z czym w tej placówce jest już 213 łóżek obserwacyjno-zakaźnych dla dorosłych, 38 pediatrycznych i 33 łóżka respiratorowe. Z kolei w szpitalu im. Babińskiego do 30 zwiększono liczbę łóżek izolacyjnych - zaznaczyła Zalewska.

Czytaj: Kolejka karetek przed SOR-em. "Gdzie jest strategia rządu do walki z pandemią?"

Sukcesywnie zwiększana baza łóżkowa

W czwartek ma zostać uruchomionych 30 łóżek covidowych w Centrum Leczenia Chorób Płuc przy ul. Okólnej w Łodzi, 54 w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi i 14 kolejnych miejsc w ZOZ w Łowiczu.

Według danych opublikowanych na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego ogólna liczba łóżek covidowych w regionie wynosi 1129, z czego w czwartek 676 jest zajętych. Przygotowano też 184 respiratory, z których 50 pozostaje w użyciu.

- Na kolejne dni zaplanowane są następne decyzje dotyczące uruchamiania kolejnych miejsc w szpitalach. Na obecnym etapie pandemii nie jest jeszcze planowane wznowienie działalności szpitala tymczasowego w hali Expo w Łodzi - wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

W czwartek liczba nowych zakażeniach w woj. łódzkim po raz pierwszy jesienią br. przekroczyła tysiąc przypadków - 1031. Łódzkie znalazło się pod tym względem na piątym miejscu w kraju. Na kwarantannie przebywa ponad 21 tys. osób. Ostatniej doby wykonano przeszło 5,8 tys. testów, z czego 1113 dało wynik pozytywny.

Czytaj: Koronawirus. 4 listopada gwałtowny wzrost zakażeń i zgonów. Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia

Andrusiewicz o weryfikacji szczepień u pracowników. "Tu nie chodzi o kary dla niezaszczepionych"

Mazowiecki Urząd Wojewódzki. "Będzie więcej łóżek dla pacjentów z Covid-19"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum