×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polska z najwyższą śmiertelnością w UE. Morawiecki: nie dochodziło do selekcji pacjentów

PAP • Źródło: PAP

Polska z najwyższą śmiertelnością w UE. Morawiecki: nie dochodziło do selekcji pacjentów
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Marcin Obara

- Było wiele problemów, (...) ale w Polsce, w przeciwieństwie do krajów Zachodu, nigdy nie dochodziło do triażu, selekcjonowania ludzi - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do hospitalizacji covidowych, do których z kolei, w ocenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dochodziło zbyt późno.

Dodano: 23 lutego 2022, 12:10
  • W Polsce, w przeciwieństwie do krajów zachodnich, nie dochodziło do triażu ani selekcji pacjentów - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji
  • W ocenie Morawieckiego rząd zrobił wszystko, żeby liczba łóżek szpitalnych była na tyle duża, by pacjent zawsze mógł zostać położony w szpitalu, choćby tymczasowym
  • Niedzielski dodał, że dominującą identyfikowaną przyczyną zgonów covidowych było zbyt późne pojawianie się pacjentów w szpitalach

Polska z najwyższą śmiertelnością w UE. Rząd zrobił wszystko, co w jego mocy

Podczas wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego padło pytanie, co rząd robi, by było mniej zgonów nadmiarowych. Według Eurostatu Polska w grudniu ub.r. osiągnęła najwyższą nadmiarową śmiertelność spośród państw UE.

Premier zaznaczył, że w Polsce w przeciwieństwie do bogatych krajów Zachodu - Francji, Włoch, Hiszpanii czy Holandii - nigdy nie dochodziło do selekcji ludzi, do triażu.

- Tam dzielono pacjentów na tych, których można położyć na łóżku, i tych, którym podawano morfinę lub inne środki i wiemy, co się potem działo z tymi pacjentami - powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że rząd zrobił wszystko, żeby liczba łóżek szpitalnych była tak duża, by pacjent zawsze mógł zostać położony w szpitalu, choćby tymczasowym. Dodał, że szpitale tymczasowe uratowały tysiące istnień ludzkich.

- Oczywiście było wiele problemów, wiele potknięć, na pewno wiele błędów, ale z czysto humanitarnego punktu widzenia w Polsce, w przeciwieństwie do krajów Zachodu, nigdy nie dochodziło do triażu, selekcjonowania ludzi - stwierdził Morawiecki.

Różne przyczyny nadmiarowych zgonów

Minister Niedzielski wyjaśnił, że osobną kategorią są zgony nadmiarowe, które są proporcjonalnie większe niż w poprzednich latach, a osobną - zgony wywołane bezpośrednio przez covid. Jak mówił, w kolejnych falach pandemii zgony covidowe "wypełniały nadwyżkę zgonów", co oznacza, że coraz mniejszy był skutek innych chorób dla zgonów notowanych w kolejnych falach.

Niedzielski poinformował, że od samego początku razem z ekspertami identyfikowano główne powody zgonów dla poszczególnych kategorii zgonów.

- Jeśli chodzi o zgony covidowe, to dominującą przyczyną, którą identyfikowaliśmy, było zbyt późne pojawianie się pacjentów w szpitalach - powiedział. Dodał, że odpowiedzią na ten problem był program wysyłania pacjentom pulsoksymetrów.

- Jeśli chodzi o zgony nadmiarowe, jest to suma różnych przyczyn, które dotyczą różnicy między poszczególnymi krajami. Analizując w ujęciu różnych krajów - bo rzeczywiście tutaj nie mamy chwalebnej statystyki - widzieliśmy pewne przyczyny, które nie zależą w gruncie rzeczy od covidu, a od pewnych parametrów, które przesądzają o długości trwania życia: to jest skłonność ludzi do profilaktyki, do wczesnego badania się, to jest świadomość zdrowotna, która decyduje o stylu życia. Ta zdrowotność społeczna też przesądza, że jeśli pojawia się uderzenie epidemiczne w postaci koronawirusa, to będzie on zbierał większe śmiertelne żniwo w społeczeństwach, które charakteryzują się mniejszym poziomem zdrowotności - wyjaśnił Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU