CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Po e-papierosy sięgają coraz młodsi. Według "DGP" pali już co czwarty nastolatek

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Po e-papierosy sięgają coraz młodsi. Według "DGP" pali już co czwarty nastolatek
Coraz młodsze osoby wybierają e-papierosy. Fot. AdobeStock

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", już co czwarty nastolatek sięga po e-papierosa. Co jednak ważne, obecność elektronicznych wyrobów tytoniowych nie wpływa na odsetek palących tytoń tradycyjny.

Dodano: 05 lipca 2022, 07:12 Aktualizacja: 05 lipca 2022, 08:08
  • "DGP" powołuje się na dane z Biura ds. Substancji Chemicznych, z których jasno wynika, że e-papierosy są coraz popularniejsze wśród osób poniżej 18 roku życia
  • Co ciekawe, w innych grupach wiekowych zauważalny jest spadek zainteresowania e-papierosów
  • Według badań nowatorskie papierosy mimo zapowiedzi producentów nie wpływają na rzucenie palenia

E-papierosy wśród młodzieży

Gazeta powołuje się na badania Biura ds. Substancji Chemicznych. Wynika z nich, że e-papierosy i wyroby nowatorskie są coraz popularniejsze wśród osób poniżej 18. roku życia. W 2019 roku pierwsze ich użycie przed pełnoletnością deklarowało 16 proc. osób; w 2021 roku zrobił to niemal co czwarty nastolatek.

W pozostałych grupach wiekowych widać spadek zainteresowania, co przełożyło się na ogólne zmniejszenie liczby użytkowników e-papierosów z liquidem. Wzrosła w tym czasie liczba osób dorosłych korzystających z podgrzewaczy tytoniu. Gazeta zaznacza, że nie przekłada się to na odchodzenie od palenia tradycyjnego:

  • odsetek palących w 2020 r. wynosił 21,5 proc., 
  • odsetek palących w 2021 roku zwiększył się do 22,1 proc.,
  • odsetek osób, które w ogóle nie palą, spadł z 52,2 proc. w 2018 roku do 50,9 proc. w 2021 roku.

Coraz młodsi sięgają po nikotynę

Jak skomentował profesor Łukasz Balwicki z Uniwersytetu Gdańskiego, który prowadzi badania nad wpływem e-papierosów, nowatorskie papierosy wbrew zapowiedziom producentów nie wpływają na rzucenie palenia. A głównym efektem ich istnienia na rynku jest zwiększenie się grupy młodych sięgających po nikotynę.

- Taki był nasz wniosek z badania z 2018 r., w którym pisaliśmy, że wśród młodzieży w Polsce e-papierosy nie wydają się zastępować konwencjonalnych papierosów, ale przyczyniają się do bardziej zróżnicowanej gamy dostępnych produktów, z którymi młodzież może eksperymentować - powiedział prof. Balwicki.

Jak przypomniała gazeta, Komisja Europejska tydzień temu zapowiedziała, że chce zakazu sprzedaży aromatyzowanych podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Powodem jest wzrost ich sprzedaży po tym, jak KE zakazała smakowych tradycyjnych papierosów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU