• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Po Omikronie nie ma przeciwciał na inne warianty. Wirusolog ostrzega

Autor: PAP • Źródło: PAP09 lutego 2022 15:10

Po przechorowaniu Omikronu organizm wytwarza przeciwciała skuteczne względem tego wariantu. Jednak, jak zaznacza prof. Krzysztof Pyrć, nie neutralizują one wcześniejszych wariantów koronawirusa.

Po Omikronie nie ma przeciwciał na inne warianty. Wirusolog ostrzega
Przechorowanie Omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu, ale nie wcześniejszych. Fot. Adobestock
  • Przechorowanie Omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu
  • Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych SARS-CoV-2
  • To ostrzeżenie wirusologa prof. Krzysztof Pyrcia, który powołuje się na badania z medRxiv

Przeciwciała po Omikronie nie neutralizują wcześniejszych wariantów

Przechorowanie zakażenia COVID-19, podobnie jak szczepienia, powoduje wytworzenie m.in. przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Z dotychczasowych obserwacji wynikało, że przechorowanie schorzenia wywołanego przez jakiś wariant tego koronawirusa może przez jaki czas chronić przed poprzednim i kolejnym wariantem. Ochrona ta może być jedynie słabsza. Wygląda jednak na to, że inaczej jest w przypadku Omikrona.

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ostrzega, że przechorowanie Omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu.

- Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych - zaznacza na Twitterze. I pyta: co zatem po wygaśnięciu piątej fali zakażeń może być jesienią?

Wnioski profesora oparte na zagranicznym badaniu

Specjalista powołuje się na badania, których wstępne wyniki na portalu medRxiv opublikowali specjaliści pod kierunkiem dr Anniki Roessler z uniwersytetu w Insbrucku. Sugerują one, że zakażenie Omikronem (z podgrupy BA.1) wywołuje w organizmie wysoką neutralizację, ale tylko przeciwko temu wariantowi. Jednak u osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 nie powstawały przeciwciała przeciwko takim wariantom jak Delta, Beta czy Alfa.

Badania te po raz kolejny potwierdzają potrzebę poddawania się szczepieniom przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, chroniącym przed różnymi jego wariantami. W przypadku Omikrona uzyskana dzięki szczepieniom ochrona jest mniejsza, ale dawka przypominająca ją zwiększa. Podobnie jak w przypadku innych wariantów koronawirusa.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum