• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Piąta fala koronawirusa w Polsce jest przesądzona? Kraska zdradził prognozy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 grudnia 2021 07:33

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjawił podczas jednego z wywiadów, że kolejna, piąta fala koronawirusa może pojawić się w Polsce już w styczniu.

Piąta fala koronawirusa  w Polsce jest przesądzona? Kraska zdradził prognozy
Następna fala może pojawić się już w styczniu. Fot. AdobeStock
  • Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił, że w styczniu może pojawić się kolejna fala koronawirusa w polskich szpitalach
  • - Musimy przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - zapowiedział
  • Jak poinformował, do Polski dostarczono już pierwsze partie leków przeciwko COVID-19 - w tym tygodniu zaś eksperci zdecydują, gdzie będą dystrybuowane

Czytaj: Izrael: Premier ogłosił piątą falę pandemii COVID-19. "Omikron nadciąga"

Od dziś dodatkowy zasiłek dla rodziców. ZUS zdradza, kto skorzysta

Piąta fala koronawirusa przesądzona

Na antenie Polsat News wiceszef resortu zdrowia powiedział w niedzielę, że "następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach".

- To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywa w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Powiedział, że polskie laboratoria potwierdziły siedem przypadków zakażenia wariantem omikron. "Zostały one zgłoszonych do europejskiej ewidencji" - dodał Kraska.

7 przypadków omikrona w Polsce

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron; zakażoną była trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że "pozostałe trzy osoby to ludzie dorośli z Warszawy i jej okolic". "Jedną jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów omikron" - powiedział Kraska. Zapewnił, że "czują się dobrze". "Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja" - powiedział Kraska.

Sprawdź: Szczepienia przeciw HPV. Do końca 2028 roku możliwe będzie zaszczepienie nawet 60 proc. młodzieży

Koronawirus. Adam Niedzielski: apogeum czwartej fali mamy za sobą

Wariant omikron bardziej zaraźliwy

Podkreślił, że nowy wariant jest "zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant delta". Wiceminister zdrowia zaapelował jednoczenie o korzystanie z maseczek i zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji.

- Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną" - ostrzegł wiceszef MZ. W ocenie Kraski, "należy wrócić także do praktyki liczenia wiernych w kościołach.

Wiceminister poinformował, że na razie nie wiadomo, "czy wariant omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień". "Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka - przypominająca" - stwierdził wiceszef MZ.

Leki na COVID-19. Pierwsza partia już w Polsce

Poinformował, że pierwsza partia leków na COVID-19 dotarła już do Polski.

"W tym tygodniu eksperci zdecydują, komu i gdzie będą dystrybuowane" - powiedział Karska. Przypomniał, że lek jest skuteczny pod warunkiem, że zostanie podany na początku wystąpienia objawów koronawirusa.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej, że w czwartek do Polski trafiło 42 tys. dawek remdesiviru, docierają też tocilizumab i molnupiravir - to leki wspomagające leczenie COVID-19.

Zobacz też: "Nie mówcie pacjentom o wynikach badań, bo i tak ich nie zrozumieją". Takie podejście to już przeszłość?

USG jamy brzusznej dzieci wśród badań bilansowych. "Potrzebne rozwiązanie systemowe"

Oddziały intensywnej terapii za często służą tylko do leżenia "pod aparaturą". To błąd

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum