CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Operacja z pozaustrojowym natlenieniem ECMO w szpitalu w Legionowie

OPRAC. KM • Źródło: WIM/RYNEK ZDROWIA

Operacja z pozaustrojowym natlenieniem ECMO w szpitalu w Legionowie
Aparatura ECMO, fot. ilustracyjne/Shutterstock

W szpitalu w Legionowie przeprowadzono torakoskopową operację dekortykacji lewego płuca podczas procedury pozaustrojowego natleniania krwi (VV ECMO).

Dodano: 01 lipca 2022, 13:53 Aktualizacja: 02 lipca 2022, 12:22
  • W szpitalu w Legionowie przeprowadzono torakoskopową operację dekortykacji lewego płuca podczas procedury pozaustrojowego natleniania krwi (VV ECMO)
  • Operowano 46-letnią pacjentkę z Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala WIM w Legionowie
  • Mimo antybiotykoterapii jej stan nie poprawił się. Wymagała śpiączki farmakologicznej i finalnie trafiła na stół operacyjny

Skomplikowana operacja płuca z wykorzystaniem ECMO w Legionowie

Jak poinformował Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, 29 czerwca w szpitalu w Legionowie - jednostce podległej WIM - przeprowadzono torakoskopową operację dekortykacji lewego płuca podczas procedury pozaustrojowego natleniania krwi (VV ECMO). Operowano 46-letnią pacjentkę Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala WIM w Legionowie. Na oddział została przyjęta z powodu ciężkiego zapalenia płuc i ropniaka lewej opłucnej.

- Konieczne było wprowadzenie jej w śpiączkę farmakologiczną i wdrożenie zastępczego oddechu z respiratora. Pomimo stosowania antybiotykoterapii oraz drenażu opłucnej nie uzyskano poprawy stanu chorej. W badaniu tomografii komputerowej uwidoczniono otorbione zbiorniki ropne, których usunięcie wymagało interwencji chirurgicznej - informuje szpital. Ponadto, jak czytamy w komunikacie WIM, "chora była zależna od respiratora, a dwukrotnie podjęte próby wentylacji jednego płuca prowadziły do niebezpiecznego spadku prężności tlenu we krwi".

Pacjentka z zagrożeniem życia

Stopień uszkodzenia układu oddechowego był na tyle duży, że krew pacjentki nie mogła być prawidłowo utlenowana. Życie 46-letniej kobiety było zagrożone, dlatego też specjaliści podjęli decyzję o przeprowadzeniu operacji z pozaustrojowym natlenianiem w opcji żylno-żylnej. Krew mogła być utlenowana podczas zabiegu dzięki aparaturze do krążenia pozaustrojowego.

Rano pacjentkę podpięto pod ECMO, a już w godzinach popołudniowych został przeprowadzony zabieg. Polegał on na wprowadzeniu do klatki piersiowej kamery, a także narzędzi, które umożliwiły uwolnienie zrostów opłucnej ograniczających ruchomość płuca. Usunięto także treść ropną. Po operacji pacjentka wróciła na oddział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU