×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowa grupa z prawem do darmowego sanatorium. Bezpłatny turnus trwa 21 dni

KK • Źródło: RYNEK ZDROWIA, KRUS

Nowa grupa z prawem do darmowego sanatorium. Bezpłatny turnus trwa 21 dni
Prawo do darmowego sanatorium dla nowej grupy. Przepisy weszły w życie. Bezpłatny turnus trwa 21 dni Fot. Shutterstock

W efekcie zmiany przepisów od 2023 roku prawo do bezpłatnego korzystania z sanatorium zyskała nowa grupa osób. Mogą skorzystać z darmowych turnusów trwających 21 dni.

Dodano: 03 czerwca 2023, 20:55
  • Na początku 2023 roku weszły ważne zmiany w przepisach dotyczących leczenia uzdrowiskowego
  • Zmiany w przepisach miały - według szacunków - dotyczyć nawet 840 tysięcy osób
  • W ich efekcie na listę uprawnionych do korzystania z sanatorium KRUS trafiła nowa grupa, która może korzystać z turnusów trwających 21 dni

Nowa grupa z prawem do darmowego sanatorium od 2023 roku

Według wcześniej obowiązujących przepisów z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium opłacanego przez KRUS mogli skorzystać tylko rolnicy aktywni/pracujący. Jednak 15 czerwca 2022 r., weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która wprowadza znaczące modyfikacje w tym zakresie. 

W wyniku zmian, od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą również osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni.

Ponadto na leczenie uzdrowiskowe mogą zostać skierowani także opiekunowie osób niepełnosprawnych, aby poprawić ich kondycję psychofizyczną i jakość życia (turnusy regeneracyjne 7-dniowe).

Sanatorium za darmo? Na zmianie skorzysta nawet 840 tysięcy osób

Według szacunków resortu rolnictwa w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów z pobytu w uzdrowiskach skorzysta tylko 600 rolników-emerytów, ale z każdym rokiem liczba ma się zwiększać – podaje Fakt. Docelowo na zmianie skorzysta nawet 840 tysięcy osób.

Jak informował KRUS na swojej stronie internetowej, z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osobom mającym ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym - świadczenie rehabilitacyjne można przyznać po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.

- W przypadku uzasadnionych potrzeb zdrowotnych pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony - wskazano. Ponadto "korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia".

- Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego - czytamy. 
 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU