CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niższe ryzyko hospitalizacji po zakażeniu omikronem. Dowodzą tego badania

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Niższe ryzyko hospitalizacji po zakażeniu omikronem. Dowodzą tego badania
Zdaniem badaczy hospitalizacja w przypadku omikrona jest mniejsza. Fot. AdobeStock

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, których wyniki sugerują, że ryzyko hospitalizacji jest mniejsze przy zakażeniu wariantem omikron. Wyniki badań przedstawiono w środę, 22 grudnia.

Dodano: 23 grudnia 2021, 06:13 Aktualizacja: 23 grudnia 2021, 06:13
  • Przeprowadzono badania związane z wariantem omikron - sprawdzono osoby posiadające przeciwciała oraz tych, którzy ich nie posiadają
  • - Nasza analiza pokazuje dowody na umiarkowane zmniejszenie ryzyka hospitalizacji związanego z wariantem Omikron w porównaniu z wariantem Delta - podkreślił prof. Neil Ferguson z Imperial College London
  • Natomiast druga analiza, przeprowadzona na Uniwersytecie w Edynburgu, dowodzi, że ryzyko hospitalizacji w przypadku wariantu omikron może być nawet o dwie trzecie niższe w porównaniu z deltą

Czytaj: Niedzielski: podpisałem rozporządzenie o obowiązku szczepień. 4. fala przejdzie w 5.

Zaatakowała dwie kobiety za zwrócenie uwagi na brak maseczki. Grozi jej 5 lat pozbawienia wolności

Szczegółowe badania brytyjskich naukowców

Według analizy Imperial College London, osoby, które nie mają przeciwciał, są o 11 proc. mniej narażone na hospitalizację, jeśli zakażą się wariantem Omikron w porównaniu z zakażeniem Deltą. Ale obecnie dotyczy to stosunkowo nielicznych osób w Wielkiej Brytanii, bo ze względu na wysoki odsetek zaszczepionych i liczbę tych, którzy przebyli już infekcję, zdecydowana większość populacji ma przeciwciała.

W przypadku osób mających przeciwciała, ryzyko, że osoba zakażona wariantem Omikron trafi na ostry dyżur jest 25-30 proc. niższe niż gdyby przyczyną infekcji był wariant Delta, natomiast ryzyko, że dana osoba będzie musiała pozostać w szpitalu na dzień lub dłużej jest o 40 proc. niższe w porównaniu z Deltą.

- Nasza analiza pokazuje dowody na umiarkowane zmniejszenie ryzyka hospitalizacji związanego z wariantem Omikron w porównaniu z wariantem Delta. Jednak wydaje się, że jest to równoważone przez zmniejszoną skuteczność szczepionek przeciwko Covid-19 wywołanemu wariantem Omikron - oświadczył prof. Neil Ferguson z Imperial College London, dodając, że przez wysoki poziom transmisji wariantu Omikron służba zdrowia może stanąć w obliczu przesilenia.

Sprawdź: Karczewski pyta o bałagan w Białym Miasteczku. Medycy: a kiedy pan posprząta bałagan w ochronie zdrowia?

Obowiązek szczepień na COVID-19 pewny. Będzie dotyczył nie tylko medyków

Szkockie badania nad omikronem

Z kolei druga analiza, przeprowadzona przez naukowców Uniwersytetu w Edynburgu, sugeruje, że ryzyko hospitalizacji w przypadku wariantu Omikron może być nawet o dwie trzecie niższe w porównaniu z Deltą. Przeanalizowali oni przypadki zakażeń koronawirusem w Szkocji i liczbę osób trafiających do szpitala.

Stwierdzili, że gdyby Omikron zachowywał się tak samo jak Delta, można by się spodziewać, że do szpitali przyjętych byłoby do tej pory ok. 47 osób, tymczasem w Szkocji z tego powodu jest 15 pacjentów. Stąd ocenili, że ryzyko hospitalizacji może być mniejsze o dwie trzecie.

Zastrzegli jednak, że te wnioski wyciągnięte zostały na podstawie bardzo małej próby, w której na dodatek było niewiele osób starszych - bardziej narażonych na zakażenie.

Zobacz też: Medycy chcą emigrować z Polski. Co trzeci rozważa zmianę zawodu RAPORT

Krajowa Sieć Onkologiczna. Ta rewolucja nie uda się bez sprawnego systemu informatycznego

Szpitale odsyłają fizjoterapeutów do domu. Prezes KIF: dyrektorzy nie wiedzą czym się zajmują

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU