• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niemowlak zakażony koronawirusem. "Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Facebook, Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia16 listopada 2021 12:40

Dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału zakaźnego dzieci w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie, opisała na Facebooku historię kilkutygodniowego chłopca, który przebywa w szpitalu. "Ciężki przebieg Covid-19. Kolejny dzień na tlenie w wysokim przepływie. Kable, kabelki, sondy, wkłucia… Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da" – napisała.

Niektóre maluchy ciężko przechodzą COVID-19. Fot. Facebook/Lidia Stopyra
  • Dr Lidia Stopyra zamieściła post na Facebooku, w którym opisała bardzo trudny przypadek zaledwie kilkutygodniowego chłopca z potwierdzonym zakażeniem COVID-19
  • Maluch z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia musi mieć podawany tlen w wysokim przepływie
  • Jak podała lekarka, chłopczyk pochodzi z domu, gdzie nikt nie jest zaszczepiony. "W ciąży można się zaszczepić przeciw Covid-19. Szczepienie jest bezpieczne" – apeluje dr Stopyra

Sprawdź: Instrumentariuszka dokończyła operację? Szpital wydał oświadczenie: "Stanowczo dementujemy"

Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich

Kilkutygodniowy chłopiec zakażony koronawirusem

O dramatycznej sytuacji malucha poinformowała za pośrednictwem Facebooka, dr Lidia Stopyra ordynator oddziału zakaźnego dzieci w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie. Chłopczyk, choć urodził się bez żadnych obciążeń, bardzo ciężko przechodzi zakażenie koronawirusem.

- Mały kilkutygodniowy chłopczyk. Bez obciążeń. Ciężki przebieg Covid-19. Kolejny dzień na tlenie w wysokim przepływie. Kable, kabelki, sondy, wkłucia… Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da – napisała dr Stopyra.

To jednak nie wszystko, maluch jest poddawany leczeniu przy użyciu dostępnych środków, które niestety mogą uszkodzić inne narządy.

- Kilkanaście podanych leków - niektóre „stare”, ale niektóre takie z którymi mamy małe doświadczenie. Wszystkie maja działania uboczne, wszystkie maja swoją toksyczność – dodała lekarka.

Rodzina chłopca nie jest zaszczepiona, a jego przypadek nie jest odosobniony. Jak napisała dr Stopyra, szczepienie w ciąży jest całkowicie bezpieczne, natomiast wytworzone przeciwciała chronią dziecko w pierwszych miesiącach życia.

- Zaszczep się! Noś maskę! Chroń siebie i innych, przede wszystkim tych najsłabszych – apeluje lekarka.

Czytaj również: Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Sprawdź: Długi Covid u dzieci. Naukowcy wiedzą, jak często się zdarza

Nie wszystkie dzieci przechodzą łagodnie COVID-19

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Stopyra wspomniała, że większość starszych dzieci przebywających na oddziale jest niezaszczepiona, chociaż są w wieku, gdy mogłyby przyjąć preparat. Okazuje się także, że dzieci poniżej 12 roku praktycznie w 99 proc. pochodzą z domów, gdzie nikt nie jest zaszczepiony.

Również niemowlęta, które niestety ciężko przechodzą zakażenie, są z domów niezaszczepionych rodziców. Jak dodała w rozmowie z "GW" dr Stopyra, nie spotkała się dotychczas z przypadkami ciężkiego przebiegu COVID-19 u noworodków, których matki zaszczepiły się w ciąży.

- Wręcz przeciwnie, mieliśmy maluchy na obserwacji, które miały wytworzone przeciwciała, bo mamy zaszczepiły się w ciąży. To naprawdę ważne, w ten sposób można uchronić dziecko - dodała. 

Czytaj: Koronawirus u dzieci. Pediatra: wszystkie wyniki to wariant Delta

RSV wraca po lockdownie. Niebezpieczny wirus atakuje dzieci. Szczególnie narażone dwa roczniki

Wirus RSV. Jak wyglądają objawy u dzieci? Jest szczególnie groźny dla wcześniaków

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum