• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niedzielski: mamy rekord zgonów. Minister zdrowia podał dane na temat koronawirusa

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2021 08:15

- Dzisiaj mamy mniej więcej ten sam poziom zakażeń, co wczoraj. Dokładnie jest to 28 128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - zdradził w rozmowie z RMF minister zdrowia Adam Niedzielski. 25 listopada mamy rekord zgonów.

25 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił raport na temat koronawirusa Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z RMF zdradził statystyki na temat koronawirusa
  • 25 listopada resort zdrowia zaraportuje o 28 128 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem
  • Jak przyznaje minister, padł rekord czwartej fali pod względem liczby zgonów. Minionej doby zmarło 497 pacjentów z COVID-19
  • Zdaniem Adama Niedzielskiego w najbliższych dniach czeka nas apogeum czwartej fali. Liczba dziennych zakażeń może przekroczyć 30 tys.
  • Szef resortu zdrowia przyznaje, że jeżeli liczba zakażeń będzie dalej wzrastać, rządzący nie wykluczają wprowadzenia nowych obostrzeń już od grudnia

Koronawirus. 25 listopada rekord zgonów

- Dzisiaj mamy mniej więcej ten sam poziom zakażeń, co wczoraj. Dokładnie jest to 28 128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - zdradził w rozmowie z RMF minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Liczba zgonów też niestety jest stosunkowo wysoka, bo jest to 497, czyli można powiedzieć, że jest to w tej fali najwyższa liczba zgonów - dodał minister. 

- Te liczby cały czas rosną. W stosunku do poprzedniego tygodnia jest to przyrost, aczkolwiek ten przyrost jest stosunkowo niski, bo w okolicach 15 proc. Wszystko na to wskazuje, że w tym tygodniu ewentualnie w przyszłym będziemy mieli apogeum czwartej fali, czyli ten poziom 25 tys. średnio,a w tych dziennych statystykach możemy przebić granicę 30 tys. dziennych przypadków - przyznał Niedzielski.

- Widać, że ta dynamika już wyraźnie spada. Przede wszystkim mamy też regiony, gdzie statystyki spadają, mamy coraz mniejsze liczby zakażeń. Przede wszystkim chodzi o woj. podlaskie i lubelskie, ale też w mazowieckim, gdzie jest największa liczba zakażeń, ta dynamika znacznie zmalała. Jeszcze tydzień temu to były 50 proc. wzrosty, a teraz jesteśmy w okolicach 20 proc. - tłumaczył szef resortu.

Covid-19. Rekord zakażeń czwartej fali koronawirusa 

Przypomnijmy, że w środę 24 listopada Ministerstwo Zdrowia zaraportowało o 28 380 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Jak dotąd był to rekord w trakcie trwania czwartej fali pandemii.

W szpitalach przebywało 18 707 chorych z COVID-19, w tym 1613 pod respiratorami. Zmarło 460 osób

- Wyniki powyżej 28 tys. zakażeń, ponad 18 tys. hospitalizacji, to są liczby, które są rzeczywiście bardzo duże, wzmagają niepokój i komentowane są jako już liczby o bardzo dużym zasięgu oddziaływania, które wkraczają w sferę testowania wydolności systemu opieki zdrowotnej - komentował na  konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Czytaj: Kontrowersje wokół rejestru ciąż. Niedzielski: Pomysł został w przedziwny sposób zinterpretowany

Medycy z Białego Miasteczka poinformowali, co dalej z protestem

Nowe obostrzenia i restrykcje covidowe już w grudniu

Szef resortu zdrowia przyznał, że sytuacja z rozpędzającą się czwartą falą koronawirusa staje się coraz trudniejsza i w najbliższych dnia należy się spodziewać apogeum liczby zakażeń.

- Sytuacją, która w tej chwili ma miejsce oceniamy jako sytuację rzeczywiście niebezpieczną. W naszym przekonaniu w najbliższym czasie, w perspektywie tego tygodnia, bądź perspektywie tygodnia przyszłego będziemy mieli do czynienia z apogeum czwartej fali zakażeń - dodał.

Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że w najbliższych dniach liczba dziennych zakażeń koronawirusem będzie wahać się między 30 a 35 tys. przypadków. Jak zapowiada Adam Niedzielski, w przypadku dalszego wzrostu zakażeń rządzący nie wykluczają wprowadzenia nowych obostrzeń covidowych i to już od początku grudnia.

- Ta granica wydolności według naszej oceny to jest rząd zachorowań koło 40 tys. zakażeń dziennie i na pewno dochodząc w tej chwili do poziomu około 30 tys. to już jest ten moment, że jeżeli tendencja się nie odwróci, będziemy musieli myśleć o stosowaniu innych środków - wyjaśnił w trakcie środowej konferencji.

Czytaj: Niedzielski o 4. fali koronawirusa: sytuacja jest niebezpieczna. Od grudnia nowe obostrzenia?

Lekarze masowo składają wypowiedzenia. Już setka chce odejść ze szpitala w Krakowie

Szef OZZL: Jeżeli pan minister nie przyjedzie do Krakowa do 5 grudnia, to niech nie przyjeżdża wcale

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum