×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Naukowcy PAN apelują: ratujmy państwo. "Kilkadziesiąt tysięcy zgonów to skutek bierności rządu"

OPRAC. JKB • Źródło: PAN, RYNEK ZDROWIA

Naukowcy PAN apelują: ratujmy państwo. "Kilkadziesiąt tysięcy zgonów to skutek bierności rządu"
Koronawirus w Polsce. Personel medyczny oraz pacjenci z koronawirusem w Szpitalu Modułowym Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański

Zespół naukowców PAN ds. COVID-19 wystosował ważny apel do rządzących i obywateli. Jak zaznaczają specjaliści: wyraźny jest deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących – czytamy w piśmie. - Ratujmy siebie i państwo - apelują.

Dodano: 25 stycznia 2022, 12:00 Aktualizacja: 25 stycznia 2022, 12:08
 • Z powodu rozpędzającej się piątej fali pandemii, zespół naukowców PAN ds. COVID-19 opublikował ważne stanowisko
 • - COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących – napisano
 • W swoim stanowisku naukowcy wymieniają także pięć kroków, które ich zdaniem powinny być natychmiast wdrożone. Wśród nich można znaleźć m.in. rygorystyczne egzekwowanie zasady MDDW, promowanie testowania dla wszystkich zainteresowanych

Naukowcy PAN apelują: ratujmy siebie i państwo

Naukowcy PAN podkreślają, że największym obecnie problemem są zakażenia wariantem Deltą, ale także rozpoczętą niedawno piątą falą napędzaną przez Omikron.

- Choć wciąż zbieramy w Polsce śmiertelne żniwo czwartej fali epidemii COVID-19 generowanej głównie przez wariant Delta, właśnie rozpoczęła się piąta fala zachorowań, związana z pojawieniem się wariantu Omikron. Badania pokazują, że wariant Omikron statystycznie powoduje nieco łagodniejszą chorobę. Jednak indywidualnie różnica w stosunku do wariantu Delta może być nie tak wielka i w dalszym ciągu infekcja wariantem Omikron stanowi dla wielu śmiertelne zagrożenie – napisano w stanowisku.

Jak podali specjaliści, zakażenia nowym wariantem jest szczególnie niebezpieczne dla osób niezaszczepionych. "Niestety zaszczepionych dawką przypominającą jest w naszym społeczeństwie ciągle zbyt mało" – podkreślają. Przy okazji zaznaczają, że problemy są znacznie głębsze:

- Przez swą wysoką zaraźliwość Omikron wywołuje falę zachorowań o niespotykanej dotąd skali. Choć odsetek hospitalizacji będzie w przypadku Omikrona niższy, niż to miało miejsce w przypadku wariantów, z którymi mieliśmy dotąd do czynienia, jednak będzie to odsetek od dużo większej liczby zakażeń. […] Dramat skrajnej niewydolności systemu opieki zdrowotnej może dotknąć wszystkich, również osoby chore na schorzenia inne niż COVID-19, gdyż generalnie stan zdrowia społeczeństwa w Polsce jest stosunkowo zły, a system ochrony zdrowia jest już głęboko niewydolny – zwracają uwagę w swoim stanowisku.

Jak zaznaczają naukowcy PAN, nadmiarowe zgony są spowodowane niewystarczającymi działaniami podjętymi przez rządzących.

"Skutkiem bierności rządu było kolejne niepotrzebne kilkadziesiąt tysięcy nadmiarowych zgonów w drugiej połowie 2021 roku. Czy ta tragiczna statystyka będzie się utrzymywała w 2022 roku? Jakie będą długoterminowe efekty bezczynności rządzących?" – zapytali retorycznie.

Najważniejsze zasady do wdrożenia

W dalszym stanowisku eksperci wprost wyjaśniają, że "COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących".

Dodatkowo – jak czytamy w stanowisku – należy się przede wszystkim przeciwstawić grupie antyszczepionkowców, a także "użyć wszelkich środków prawnych w celu obrony społeczeństwa przed ekspansją tych środowisk".

Na koniec naukowcy PAN zaapelowali o:

 1. rygorystyczne egzekwowanie zasady MDDW (maseczki, dystans, dezynfekcja, wietrzenie), ale też zasady „masz infekcję – zostań w domu” oraz w najbliższych tygodniach powrót, gdzie tylko możliwe, do pracy zdalnej, także wśród osób zaszczepionych. 
 2. wprowadzenie ułatwień dla zaszczepionych oraz ograniczeń dla niezaszczepionych. Należy przy tym stosować się do wytycznych dotyczących trwałości ochrony, jaką zapewniają szczepionki oraz konieczności przyjęcia dawki przypominającej, odpowiednio ustalając datę ważności certyfikatu. Działania powinny mieć charakter systemowy, a trudne decyzje i odpowiedzialność nie powinny ciążyć na pracodawcach. Decyzje o przyszłych dawkach czy wprowadzeniu szczepienia do kalendarza szczepień obowiązkowych należy podjąć na podstawie racjonalnych przesłanek oraz uwzględniając stan pandemii.
 3. promowanie powszechnego testowania dla wszystkich zainteresowanych (np. poprzez bezpłatne testy antygenowe bez skierowania, choćby korzystając z brytyjskiego rozwiązania darmowych pakietów testów dla każdego w każdej aptece) oraz regularne testowanie dzieci i personelu w szkołach. 
 4. pilną intensyfikację kampanii informacyjnej dotyczącej epidemii COVID-19. Wprowadzenie do szkół programów edukacyjnych dotyczących epidemiii sposobów jej zwalczania, w szczególności tak podstawowych narzędzi do walki z chorobami zakaźnymi jak szczepionki. 
 5. podjęcie zdecydowanych działań piętnujących poglądy i postawy negujące dobrze udokumentowane fakty naukowe i bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu Polaków. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU